‘Kom d’r uit, darmen!’ 43 met de paarden het land op. De liefde voor paarden had hij van zijn vader meegekre gen en doordat hij vakwerk afleverde, bouwde hij een vaste klantenkring op. Een buitenkansje kwam nadat de Wieringer- meer was drooggelegd. Een paar jaar kon hij daar met zijn paarden en ploeg aan de slag en verdiende op die manier in de magere crisisjaren een extraatje voor het gezin. En dat was extra welkom omdat de kooloogst in 1935 volledig mislukte door de, bij de tuinders zo gevreesde, draaihartigheid. Gezocht werd naar vers bouwland en dat werd gevonden bij Jaap Tiel in Anna Paulowna waar enkele bunders konden worden gehuurd. De oorlogsjaren kwa men ze heelhuids door. Sensatie gaf de komst van een grote vrachtwagen van Piet Mijts uit Alkmaar. Tot grote verbazing van de kinderen en de buren werd de hele hooioogst van Adam Bruin om en over de wagen heen opgetast. Daardoor bleef de auto uit de handen van de Duitsers en kon deze na de bevrijding door Piet Mijts weer worden opgehaald. Grote zorgen maakten Adam en Neeltje zich over hun zoon Klaas. In het laatste oorlogsjaar werd hij opgeroepen voor de Arbeidsdienst in Duitsland. Kort werd overwogen voor hem een onderduikadres te zoeken maar de naam ‘Bruin’ was bela den. De Duitsers hadden al eens alle Brui- Op 2 juni 1948 was het feest aan de Veluweweg. Op die dag trouwden Adam Bruin, 26 jaar oud, met Alie Broersen. Zijn zusters Anna, Corry, Gré en Nel en broer Dirk waren hem in de echt al voor gegaan. Drie maanden later volgde Vroon. Alleen Klaas was nog vrij man en woonde bij zijn ouders. Het ouderlijk huis aan de Veluweweg was groot genoeg-om woonruimte te bieden aan het jonge stel. Adam en Alie verbouw den het achterdeel van het pand tot woon ruimte. Adam sr. en zijn vrouw Neeltje woonden vóór en Adam jr. en Alie achter. Vader Adam was inmiddels 66 jaar en kon het wat rustiger aan doen. De zonen Klaas en Adam zetten het bedrijf voort. Klaas nen bij een razzia verzameld en om hen nu weer te tarten, dat durfden ze niet aan. Klaas vertrok en werd in het Ruhrgebied te werkgesteld. Hij wist naar het reeds bevrijde Zuiden te ontsnappen en kwam in Noord-Brabant terecht bij de fam. Van der Aa. Hij kon Waarland niet bereiken zodat hij daar, bijna een jaar, noodgedwongen moest blijven. Hij had ontzettend veel heimwee naar zijn ouders, broers, zussen en Waarland. Uiteindelijk kwam hij be rooid en sterk vermagerd terug, uitgedost in een afgedankt tenue van het Canadese leger. Familieportet: Boven v.l.n.r.: Trien, Anne, Dirk en Klaas. Vervolgens: Corrie, Gré, Nel, vader Adam, Vroon, moeder Neeltje en Adam en Jan.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 45