Aanpakken en meehelpen. Onder het hooi uit het zicht. 42 Bommer. Zijn bruid was afkomstig uit Heerhugowaard maar ging, zoals dat toen heette, al op 13-jarige leeftijd uit dienen in Waarland. Het jonge paar vestigde zich aan de Veluweweg in een pas gebouwd huis. Deze woning stond waar nu het huis is van Dirk Bruin, nu nr. 54. leed, maar vooral lief voerde de boven toon. Met heel veel verdriet moesten ze de kinderen uit handen geven. De gedachte dat een overleden kind in de hemel was opgenomen, gaf in die tijd troost en steun om het leven aan te kunnen. Het grote gezin was voor vader Adam zwoegen om financieel het hoofd boven water te hou den. Zes dagen per week moest er worden gewerkt, hard en lang. Voor moeder Neeltje lag het niet anders, zwangerschap pen, geboorten, (op-)voeding en dat zeven dagen per week. En alsof dat nog niet vol doende was vond ze in de tussenliggende tijd nog ruimte om zelf boter te maken, groenten te wecken en van rode bessen heerlijke wijn te bottelen. Alleen met de grote schoonmaak verleende vader Adam hand en spandiensten. Hij schrobde de muren en haalde de goten leeg. Veel uit gaan was er niet bij in die tijd. Alleen de kermis in Waarland en Luizeknip werd uitbundig gevierd. Adam lustte graag een borreltje waar hij intens van kon genieten. Ook tabak was aan hem goed besteed; tij dens het werk op het land had hij steevast een stevige pruim achter de kiezen. In de avonduren wanneer hij met de benen op tafel lag, had hij zijn pijp flink in de brand en zondags bij de koffie trok hij lekker aan een dikke sigaar. Naarmate de kinderen groter werden, wer den ze ingeschakeld om mee te werken in het bedrijf. Slabonen of zilveruitjes pluk ken konden ze op jeugdige leeftijd al wel doen. Adam had o.a. een akker in ‘De Sloeierd’. ’s Morgens voeren ze met de vlet vanaf Piet Volkers (nu Kerkstraat 26) naar de Slootgaard en bleven daar de hele dag. Tijdens de middagpauze werd brood gegeten en koude koffie gedronken. Een tocht met de vlet naar de veiling was een waar feest. Via de sluis bij de molen, de ringsloot en het kanaal Oudkarspel- Kolhorn voeren ze de sluis in bij de vei ling in Noord-Scharwoude. Als vader in een gulle bui dan ook nog trakteerde op wat lekkers kon de dag niet meer stuk. De paarden werden in de vroege herfst weer opgehaald uit Uitgeest waar ze tij dens de zomermaanden in de kost waren bij de fam. Groen. Al ras kon zoon Klaas Een pas gebouwd huis aan de Veluweweg. Hier vonden in 1904 Adam Bruin en Neelje Bruin-Danenberg hun stek. De start was als bij zo velen in die tijd. Een eenvoudig huis, een bouwerijtje, en een paar koetjes. Daarmee moest het jonge paar de kost verdienen. Adam en zijn Neeltje konden hiervan nauwelijks rondkomen. Van jongs af aan was hij een paardenliefhebber en kon hij met deze dieren lezen en schrijven. Zou hij met deze edele viervoeters wat extra kunnen verdienen? Van zijn schoonvader kon hij een paar honderd gulden lenen en met dat geld kocht hij een stoer werkpaard. Hij bewerkte hiermee zijn eigen land, maar wat belangrijker was, hij kon in de herfst- en wintermaanden gaan ploegen bij ande re tuinders. Na enkele jaren had het stel volledig zijn draai gevonden in Waarland. Ze raakten bevriend met Piet Meester en zijn vrouw en op zondag dronken ze steevast koffie met Piet Danenberg en Sippie Jong. In die tijd werden ook hun kinderen geboren. Het werd een groot gezin, 14 kinderen werden er geboren waarvan er vijf binnen een jaar na geboorte overleden. Lief en

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 44