Als handelaar in rundvee. ‘Want we hewwe priekt.’ 38 Jarenlang een vast koppel op de markt in Purmerend, Jan de Dood en Lou Poland. ging betrokken; voor haar waren er bloe men en Lou kreeg bij die gelegenheid uit handen van heemraad Jan Pronk ‘Bis marck’ een fraai radiomeubeL Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens (70 jaar) moest Lou Poland in 1963 aftre den en werd hij als voorzitter van de Banne Harenkarspel opgevolgd door Arie Klaver. Enkele maanden later werd hij op hartelijke wijze uitgeluid. Burgemeester Vincent Nolet, Simon van der Oord en Siemen Jaspers spraken hun waardering uit voor hetgeen Lou Poland gedurende een periode van dertig jaar voor de Banne Harenkarspel had betekend. Met name de rol die hij vervulde bij de vele ruilverka velingen die in de loop van die tijd in het gebied van de Banne Harenkarspel waren uitgevoerd. Naast het werken op zijn eigen bedrijf en zijn bestuurlijke beslommeringen bij de verschillende waterschappen en commis sies, was Lou Poland werkzaam als taxa teur en commissionair voor rundvee. Hij ging wekelijks naar de verschillende markten. Hij bezocht op maandagmorgen in alle vroegte de ‘vetmarkt’ te Alkmaar, waar runderen voor slagers werden ver handeld. Een dag later was hij op de markt te Purmerend en donderdags ging hij naar Schagen. Lou kocht en verkocht koeien en het meeste vee werd door Cees Slijkerman vervoerd. In Alkmaar kocht hij ook wel koeien voor slager Wever. Voor de vee markten in Alkmaar en Purmerend reed Lou steevast met Slijkerman mee. Ook Bertus Blank nam dikwijls plaats in de De bestuurlijke werkzaamheden van Lou Poland beperkten zich niet tot Waarland of directe omgeving. Als voorzitter van de Banne Harenkarspel trad hij naar buiten en vertegenwoordigde hij dit schap tijdens vergaderingen in het Provinciehuis te Haarlem en ook bij de ‘Bond van Waterschappen’. Deze bondsvergaderin gen vonden meestentijds plaats in een van de zalen van Krasnapolsky te Amsterdam, in de volksmond ook wel aangeduid met ‘Kras’. Tijdens een van die bijeenkomsten in Kras maakte de afvaardiging van de Banne de afspraak na afloop van de verga dering even het Damrak over te steken en in ‘De Roode Leeuw’ een hapje te eten. Na een lange en weinig interessante ver gadering werd de oversteek naar het res taurant gemaakt en betrad het gezelschap weldra de grote zaal van dit gerenom meerde etablissement. Lou begroette de aanwezige gasten vriendelijk en sprak ‘Hierowe deerowe, ök an de bikkese- ment?’ De mensen keken enigszins ver baasd van hun bord op, want zij begrepen deze Westfriese uitdrukking niet. Zo’n opmerking in de nogal chique eetgelegen heid als De Roode Leeuw paste eigenlijk niet, maar Lou had er geen kwaaie bedoe lingen mee. Hij groette slechts de mensen en vroeg of ze lekker zaten te eten. Tijdens een andere gezellige afsluiting van een lange en vermoeiende vergader- dag vroeg Lou aan de serveerster: ‘Moidje, hew je nag ’n dwoiltje, want we hewwe priekt.’ Lou bleef Lou. Het maak te hem niet uit waar hij was of met wie hij sprak. Alle mensen waren voor hem gelijk, of het nu de commissaris van de koningin was of de molenaar van de Sloeierd, ze werden op dezelfde vriende lijke manier door Lou Poland begroet en toegesproken. Hij maakte geen onder scheid. Hij vond niet dat hij zich moest aanpassen aan de omgeving waar hij ver bleef.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 40