Burgerlijke Stand. Naar de lering in ’t Veld. Molenmeester van De Slootgaard. Marijtje Ruiter schonk haar man Jan Poland vier kinderen. Johanna Maria geboren 27 april 1892, Lourens Johannes die op 30 juli 1893 het levenslicht zag en Eva Maria die op 12 september 1894 ter wereld kwam. Zij werd slechts zes maan den en overleed op 25 maart 1895. Op zondag 27 september 1896 werden Marij tje en Jan Poland wederom verblijd met een dochtertje Eva Maria. Een bijzonderheid zijn de verschillende schrijfwijzen waarop vader Jan Poland de geboorteakten ondertekende als hij bij de gemeente Haringcarspel aangifte deed. Bij zijn eerste dochter tekende hij als J. Poolland, bij de aangifte van zijn zoon Lourens J. schreef hij zijn naam als J. Poland. Bij de dochters Eva Maria, res pectievelijk als J. Poollant en J. Pooland. Lou Poland groeide op in een gelukkig gezin. Als joch speelde hij in de polder met de kinderen uit de buurt. Ze sprongen slootje, haalden nestjes uit, visten en zochten bramen. Samen met hen bezocht hij de Openbare Lagere School in Waar land. Lou leerde lezen, schrijven en reke nen. Hij ging er lopend heen, via smalle landweggetjes en polderkaden. Datzelfde gold als hij naar ’t Veld ging om daar de lering bij te wonen. De weg naar ’t Veld ging meestal via Zijdewind, soms liep deze via De Weel. De route via Zijdewind lag meer voor de hand, maar het kwam nogal eens voor dat Lou op weg naar de kerk werd gepest en getreiterd door enke le Zijdewinder jongens. Dan koos hij weer voor de ‘veilige route’ via de Weelbrug. Als de familie zondags naar de Sint Mar- tinuskerk ging, reed vader Poland met de kapwagen en dan was de parochiekerk ineens veel minder ver. Nadat hij de lagere school goed had door lopen, moest Lou zijn vader op het bedrijf helpen en kon hij de armen uit de mouwen steken. Een tiental jaren bracht zijn vader hem de nodige kennis en kunde van het boerenvak en de tuinderij bij. Lou Poland was 21 jaar, toen zijn vader in het voorjaar van 1915 op 54-jarige leeftijd overleed. Vader Poland werd begraven te ’t Veld. Als enige zoon zette Lou het gemengde bedrijf van zijn vader voort en zorgde daarbij ook voor het gezin. Zijn oudste zus Jansje vertrok in het voorjaar van 1918 naar Spierdijk. Zij overleed 29 september 1921 en werd op 3 oktober te Waarland begraven. Zijn moeder overleed op 24 december 1925 en werd in ons dorp begraven. Lou Poland bleef toen achter met zijn enige zus Eefje. Zij woonden samen als broer en zus, maar veel buiten staanders dachten dat zij met elkaar waren getrouwd. Zij zorgden voor elkaar. Hij molk de koeien en runde het bedrijf. Zij deed het huishouden en zorgde er voor dat in huis alles op regel was. Woensdag 16 april 1924 werd Lou Poland benoemd tot molenmeester van de Sloot- gaardpolder. Het dagelijks bestuur van Gem. Haringcarspel, Burgerlijke Stand van de Gem. Haringcarspel. Uit de Schager Courant van don derdag 3 augustus 1893. De boerderij van Lou en Eefje Poland. Een foto uit 1973. Ingeschreven van 1 31 Juli 1883. Geboren 16 Juli. Jan. z. v. Jacob Klerk en Marijtje Roos. 20 dito Aafje d.v, Pioter Mees ter en Aalje Paai). 21 dito, Jacob, z. v. Jan Broersen en Bregje Bakker. 27 dito. Maria d. v. Cornell's Rentenaar en Rensje de Geus, tö dito, ‘Willem z. v, Jan Stoop en Grietje Schilder. 30 dito. Lourens Johannes, z.v, Jo hannes Poland en Marijtje Rujjter. 29 dito Jacob z, v. Cornells Dekker en Antje Zut, 29 dito Eva Cornelia, d. v. Pieter Koasen en Antje Schouten. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: 2 Juli, Jan Borst jm. oud 24 jr. te Oudkarspel en Elizabet SnooÜ jd. oud 23 tr. te Haringcarspel. Overleden: 13 Juli, Elizabeth Rezelman oud 2 weken 29 dito. Cornells Schoor! oud JOjr. echtgen. Tan Sjjtje van der Busse.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 37