‘HIEROWE DEEROWE’: POLANDWEG. Arnold Lantman Lourens Johannes. 34 Ouderen onder u kennen stellig de uitspraak ‘Hierowe deerowe, ök an de bikkese- ment?’ van Lou Poland. Tezamen met zijn jongere zus Eefje woonde hij in een boe- renstolp aan de Slootgaardweg (nu no. 15) te Waarland. Aan één van de verkaveling- wegen in de Slootgaardpolder is de naam van Poland verbonden, als een blijvende herinnering aan de man die op een breed terrein actief was in de Slootgaard. In de eerste aflevering van ‘Het dagboek van een Westfriese vrouw’ schreef Aafie Hoogeboom-Meester ook over haar buurjongen Lou Poland met wie ze dikwijls speel de en over de boomgaard van de familie waar ze hielp met het rapen van appelen, die vader Poland van de boom schudde. Met ‘Louw’ trok ze dikwijls op, maar ondanks dat noemde ze hem een ‘druul’ (druiloor of treuzelaar). Polandweg, een zijweg van de Zandweg. De vader van Lou Poland, Jan, was gebo ren aan de Langereis in de gemeente Nieuwe-Niedorp. Opa Louweris had daar zijn veehouderij en Jan Poland leerde van zijn vader het boerenvak tot in de puntjes kennen. Jan nam het bedrijf van zijn ouders echter niet over. Hij trouwde met de uit Obdam afkomstige Eva Eeken. Daar ging het jonge paar wonen en op oudejaarsdag 1885 werd hun eerste zoon tje Louwrens geboren. In Haringcarspel kwam een boerderij met enkele percelen wei- en bouwland te koop en zo vertrok het gezinnetje van Jan en Eva Poland op zaterdag 1 mei 1886 vanuit Obdam naar de boerderij in de Sloot gaardpolder. Vader Jan werd boer en tuin der, hij molk een aantal koeien had wat kleinvee rondom het huis en verbouwde aardappelen, graan en kool. Zakelijk bezien ging het voor de wind, maar privé verging het minder goed met het jonge gezin. De kleine Louwrens werd ernstig ziek en overleed op 12 april 1887. Woens dag 6 juli bracht Eva Poland-Eeken een levenloos jongetje ter wereld. Tot over maat van ramp verloor hij zijn vrouw Eva op 20 juli van datzelfde jaar. Droefenis alom bij Jan Poland en stond hij er weer alleen voor. Gelukkig kwam er enige tijd later een ander vrouw, Marijtje Ruiter, in het leven van Jan Poland. Na een stevige verkering werd hun huwelijk gesloten te Oude-Niedorp op 1 mei 1889. Marijtje Ruiter geboren op 12 juli 1854, te Spierdijk onder de gemeente Berkhout en een dochter uit het gezin van bakker Jacob en Jantje Ruiter, was een jongere zus van Ariën (zie Toendertoid deel XIV: ‘Puur zo’n stukkie van de weg of’). Ariën Ruiter had een bakkerij te Zijdewind. Jan Poland ontmoette zijn tweede vrouw in de tijd dat zij bij haar broer over huis was en hem hulp bood. Ariën Ruiter was op 9 januari 1888 weduwnaar geworden en zo had Marijtje ondervonden wat het betekende als een man er alleen voor kwam te staan.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 36