Waarland, augustus 2000. 33 Verlaten, verdwenen en gelokali seerd. In 1917 leende Jacob Pankras f 1.000 met als onderpand de percelen en de boeren woning met koolberging, een schuur en getimmerde opstallen in de Waarlands- polder. Hoe het huis eruit zag en of het bewoond was, staat in de akte niet ver meld. Achter zijn woning aan de Veluwe- weg (nu: nummer 10) bouwde Jacob Pan kras een schuur. Hij gebruikte de stenen, ook de blauw gekleurde, die kwamen van de boerderij op de akker ‘d’ Hooghe Wurft’5). Vijftig jaar geleden zijn de Slootgaard- en Waarlandspolder verka veld. Freek van Schagen kreeg zijn 10 ha land toegewezen aan de Smeetsweg, hoek Andries Dekkerweg. Toen hij stopte, namen zijn twee zoons het bedrijf over. Bij gebrek aan opvolging verkochten ze het land in 1999 aan de Fa. Gebr. Pater Co. Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief Noord-Kennerland te Alkmaar. - Rijksarchief van Noord-Holland te Haarlem. - Achter de schermen G.D. van der Heide en T. Lebret. - ‘Een kijkje in de geschiedenis van Langedijk’, Maarten Kuiper. - Uitgave 1990 van Noordhollands Landschap. - Gegevens familie Pankras. - Nel Fijnheer-Rotgans, Gerard Boekel, Piet Pater en Co Winnips. kinderen uit het tweede huwelijk met Jacob Molenaar. Een week eerder werd in het lokaal van weduwe Neeltje van Ophem-Bijwaard een openbare verkoping met opbod en afslag gehouden. Er kwam veel volk op af en sommigen probeerden wat strijkgeld binnen te halen. Ook de Waarlanders Arie Ruiter, Jacob van Scha gen, Piet Roozendaal, Piet Nieuwboer en Jacob Pankras schroomden niet hun hand op te steken. Het was een hele zit, voordat alle 85 nummers waren geveild. Kavel E 759 met huis en vier percelen daaromheen kwamen voor een bedrag van ‘effe’ twee duizend gulden in bezit van twee specu lanten. Dezen verkochten het geheel door aan Jacob Pankras voor f 2.700. Jacob Pankras bouwde een schuur met materialen van de vervallen boerderij. Sporen van een oude boerenwoning in het land van de Fa. Gebr. Pater Co. Wurft: erf rondom een boerderij. Het opschrift d’Hooghe Wurft op het huis van Arie Pankras Andries Dekkerweg 12, herinnert aan de vroe gere eendenkooi. Tegenwoordig staat het economisch beheer van een stuk grond op de eerste plaats; er mag geen dag verloren gaan, want tijd is geld. Daarentegen is het bewustzijn voor het verleden groeiende, zo ook onder onze Waarlandse tuinders. Een tip van Piet Pater leidde naar het spoor van de oude ‘vogelcoij’. 1 - -■-*

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 35