Winnips en Wennips. I De boedelscheiding van Brechtje Zut. In die tijd was het met de hygiëne treurig gesteld. Het wassen van de vaat en de kle ding gebeurde in sloot, veelal op korte afstand van ’t huisie’ Ook de medische verzorging stelde niet veel voor, mede daardoor was er veel kindersterfte en de gemiddelde leeftijd laag. Hendrik Wen nips stierf in het najaar van 1860; hij werd 45 jaar. Brechtje Zut hertrouwde met Jacob Molenaar. Het werd een groot gezin; vier kinderen Wennips waren er en vijf kinderen Molenaar kwamen er bij. Brechtje en Jacob vergrootten hun woning en bouwden er een schuur bij. Het bijbe horende kadastrale nummer E 102 veran derde daardoor in E 759. Volgens de loop der bevolking werd het pand in 1893 ver laten en waarschijnlijk kwam het leeg te staan. Brechtje echter werd stokoud, zij overleed op 26 februari 1914 in de gemeente Oude Niedorp. Zij bereikte de leeftijd van 92 jaar. Op 18 maart 1915 werd de ‘scheiding en deeling der gemeenschap van Bregje Zut’ door notaris H.B. Göttmer te Obdam opgemaakt en verdeeld onder haar kinde ren c.q. kleinkinderen uit het eerste huwe lijk met Hendrik Wennips en onder haar In 1832 werd het kadaster ingevoerd. Elk stuk grond, dat duidelijk was begrensd of aan één eigenaar toebehoorde, werd opge meten en in kaart gebracht. Elk perceel in een gemeente kreeg een aparte aandui ding. Jacob Nieuwboer bezat toen een huis en erf aangeduid als sectie Waarland E 102, verder 10 ha weiland, een bos en moestuin. Het bos had een oppervlakte van 20 a en lag ten westen van het huis en is ongetwijfeld de vervallen kooi geweest. Jacob Nieuwboer overleed in 1846 en zijn neef Hendrik Winnips, toen als Wennips geschreven, erfde het huis, de inboedel en het land. Hij had ook zitting in het bestuur van de Waarlandspolder. Korte tijd later trouwde hij met Aafje van Westen. Ze kre gen drie kinderen en een half jaar na de overlijden van hun jongste kind overleed Aafje op 23 maart 1852. 28 September 1854 trouwde Hendrik voor de tweede maal, zijn bruid was Brechtje Zut uit Oudkarspel. Uit dit huwelijk wer den vijf kinderen geboren, waarvan er drie op jonge leeftijd overleden. De zonen, Pieter en Jan, zorgden voor de nakomelin gen die de familienaam Wennips en Winnips kregen. 32 Handtekening van Hendrik Winnips bij de geboorte van zijn zoon Pieter op 13 juli 1855. Gedeelte van de kadastrale kaart uit 1819. De eenden kooi is nog steeds herken baar in het landschaps- patroon. Nummer 102 is het huis waarvan sporen zijn gevonden. Gedeelte van een kaart uit 1877. Het cirkeltje geeft de boerderij midden in de Waarlandspolder aan. Ook de eendenkooi is hierop nog steeds zichtbaar.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 34