SPOREN IN HET LAND. Piet Kleverlaan ’De Middelgem’. 27 In 1999 beëindigden Jaap en Piet van Schagen hun bedrijf en verkochten ze het land aan de Fa. Gebr. Pater Co uit Waarland. Om het 10 ha grote perceel geschikt te maken voor de teelt van ijsbergsla moest het land opnieuw worden gedraineerd. Midden in het land liep de draineermachine vast. Na wat graaf- en spitwerk kwam een oude fundering van een huis of boerderij te voorschijn, én dat maakt een mens nieuwsgierig. Een vogelkooi in de Waarlands- polder. Kadastrale kaarten van latere datum si tueren de ‘vogelcoij’ nabij de kruising Smeetsweg met de Andries Dekkerweg. De draineermachine is gestuit op funda menten van een boerderij, die ooit bij deze vogelkooi stond. Een oude atlas hielp ons bij de zoektocht naar sporen van bewoning op deze plek. Op een kaart van Johannes Dou uit 1682 zien we de verschillende polders met hun molens en boerderijen. Vrijwel alle huizen en boerderijen zijn ingetekend langs de ringsloten. Logisch, want de bewoners waren in die tijd aangewezen op vervoer per schuit. Veeteelt was de belangrijkste vorm van bestaan met daarnaast wat tuin bouw, visserij en jacht. Op de kaart van Dou is in de Waarlandspolder een ‘vogel coij’ getekend. Verlijbrief. Van het werkwoord verlijden: een akte op laten maken. In decemberl999 werden in het land nabij de kruising Smeetsweg-Andries Dekkerweg sporen gevon den van vroegere bewoning. Lamoraal van Egmond was van 1541 1568 Heer van Harenkarpel en van Oudkarspel. Hij was een van de eerste slachtoffers van de Spaanse overheersing. Tezamen met graaf Hoorne werd hij op 5 juni 1568 in Brussel onthoofd. Zijn eigen dommen werden verbeurd verklaard en kwamen bij de Staten van Holland. Begin zeventiende eeuw raakte het graafschap Holland volledig in verval. In 1613 wer den de bezittingen openbaar verkocht; zo verkreeg Adriaan Duijck de Heerlijkheid Oudkarspel. Toen deze overleed ging het leenrecht niet automatisch over op de erf genaam. Zijn zoon Johan moest opnieuw betalen voor de belening, waarna een nieuwe verlijbrief werd opgemaakt. Na ondertekening mocht deze zich officieel ‘Heere tot Outcarspel’ noemen. In Toendertoid 16 lezen wij in het artikel Verondersteld wordt dat in ons land de eendenkooien in de 14e of 15e eeuw zijn ontstaan. Waar de eerste hebben gestaan is niet te achterhalen omdat de schriftelijke bronnen ontbreken. Omstreeks 1550 wer den de eerste voorschriften voor eenden kooien uitgevaardigd. Deze waren nodig omdat vogels schade toebrachten aan de gewassen in de directe omgeving van de kooi. De aanvraag voor een nieuwe kooi moest toen worden gedaan bij de Graavlijkheijdts Reekenkamer of bij de plaatselijke ambachtsheer. In registers van de oud-rechterlijke en notariële archieven van de periode voor 1811 wordt niet geschreven over een ‘een denkooi’ maar van een ‘vogelkoij’.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 29