De breg van Ceesie Bakker. Waarland, Heerhugowaard, 4 juni 2000. Riet Wever-Appel. 26 Weet je de breg van Ceesie Bakker? bai de Waarlanders bekend. As je hier de weg ging vrage, kwam je deermee ’n héél end. Gaan je rechtsaf? Da ’s de Sloeierd en die loopt héél deur tot 't spoor. Rechtdeur kom je in de Woudmeer, nó, 't is goed te vinde hóór. Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief ‘Noord-Kennemerland’ te Alkmaar. - Archief Banne Harenkarspel. - Archief gemeente Harenkarspel. - Archief Verenigde Noord-Hollandse Dagbladen te Alkmaar. - Archief Waterschap Waarland Deuze uitleg van ’n manje Voiftig jare leden daan. Breg en mense benne vort al, maar die naam bloift wel bestaan, ’t Is ök skreven in de boeke, ’n zoód verhale uit die toid. Om voor later te beware in ons blad van ’Toendertoid’. lukken van de plannen voor het school- sparen was dit de tweede keer dat meester Plaatsman zijn neus stootte. Er was nog een derde heet hangijzer waar hij geen vat op kon krijgen. Het nuttige handwerken voor meisjes was door het Ministerie van Onderwijs tot een verplicht vak verheven. Voor de hoofdonderwijzers en de mannen van de gemeenteraad van Haringcarspel was de realisatie van dit wettelijk voorschrift een bijna schier on mogelijke opgave, zoals in de volgende aflevering van ‘Onwijs gaaf Onderwijs’ zal worden beschreven. of geen personen zich aangemeld, ’t welk kan worden toegeschreven aan de minde re bekendheid met het doel van dit fonds, en de omstandigheid dat de afstand van die plaatsen naar Dirkshorn voor sommi gen wat ver is, zoodat eene vergadering hiervoor te Tuitjenhorn welligt zou kun nen leiden tot meerdere deelneming. Na aanneming voor kennisgeving en de nutti ge strekking van dit fonds algemeen er kennende, wordt goedgevonden om ter be reiking van het in deze beoogde doel ook eene avondvergadering te houden te Tuit jenhorn, waarvan vooraf de noodige pu bliciteit door aanplakking van biljetten zal worden gegeven.’ Een maand later togen Plaatsman en Swan naar Tuitjen horn. Tot hun grote teleurstelling was de belangstelling minimaal. Slechts drie ‘behoeftigden’ meldden zich aan, ‘eerele- den lieten het volledig afweten. De aan meldingen uit Waarland en Dirkshorn boden een onvoldoende basis om de plan nen door te zetten. De oprichting van een ziekenfonds in de gemeente Haringcar spel werd in de ijskast gezet. Na het mis-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 28