De kosten voor de ‘kleine luyden’. Drie behoeftigen in Tuitjenhom. 25 van meerdere gegoeden als eereleden die zich willen verbinden door eene jaarlijk- sche contributie het fonds te steunen zon der aanspraak op uitkering. Hoofdonderwijzer Dirk Pieter Plaatsman. De draaibrug bij Nolten, tussen de huidige Zut- en de Ringvaartweg, is allang verdwenen. Met de aanleg van de nieuwe weg hadden de inspanningen van meester Plaatsman succes gehad. Zijn populariteit onder de Waarlandse bevolking steeg hierdoor snel. Dat bood hem de kans een nieuw ambiti eus plan te ontwikkelen. De gezondheids zorg stond in de kinderschoenen, maar het vertrouwen in het medisch handelen van universitair opgeleide artsen nam spoedig toe. Nieuwe medicijnen werden gebruikt en onder narcose uitgevoerde operaties brachten opvallende resultaten. Echter de kosten waren voor de ‘kleine luyden’ ook toen al hoog. Enkele jaren geleden had het gemeentebestuur besloten de armenprak tijk van Waarland en de Slootgaard uit te besteden aan dokter Huebert uit Zijde wind tegen een vergoeding van 0.75 of 1 per recept. Ook het gezin Plaatsman had Huebert als huisarts. Bij de geboorte van Maria Naantje in 1881 en van Guurtje Anna op 6 november 1882 had de dokter geholpen. Dirk Pieter Plaatsman had bij die gelegenheid met de dokter gesproken over medische hulp, waarbij hij hem ge wezen had op de mogelijkheid tot verze keren tegen ziektekosten. De dokter had meester Plaatsman laten weten dat de armenpraktijk weinig voorstelde. De men sen wisten niet dat zij een beroep konden doen om de kosten bij de gemeente te ver halen of zij wilden zich niet als ‘armlas tig’ bekend maken. Te vaak echter werd hij te laat ingeschakeld en te vaak prutste men nog met ouderwetse huismiddeltjes. Deze woorden van dokter Huebert bleven hangen bij Plaatsman. Hij las het nodige over verzekeringen en onderlinge samen werking, die een mogelijke oplossing zou den kunnen bieden. Een onderling ge meentelijk ziekenfonds zou haalbaar moe ten zijn en ook de minder gegoeden zeker heid bieden op medische zorg. Hij sprak er over met het gemeenteraadslid Keesom en met burgemeester Jacob Swan. Het kostte enkele avonden maar de heren schaarden zich achter Plaatsman. De be hoeften zouden tegen een minimale weke lijkse contributie vrije geneeskundige hulp verschaffen ‘aan het hoofd des huis- gezins benevens eene geldelijke uitkering, wekelijksch tijdens de ziekte, ’t welk ech ter slechts kan werken bij eene deelne ming van 80 d 100 leden, én aansluiting Een eerste vergadering werd belegd in ‘De Tortelduif’, een tweede in Dirkshorn. Met verve bracht Plaatsman zijn plannen naar voren. Met voldoening kon hij burge meester Swan melden dat 50 personen zich als leden hadden aangemeld Ook tien ereleden waren bereid een jaarlijkse con tributie te betalen. ‘Helaas’, meldde bur gemeester Swan in de raadsvergadering van 8 januari 1883, ‘hebben echter van Tuitjenhorn en Kalverdijk zich nog weinig

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 27