ONWIJS GAAF ONDERWIJS (IV). Arnold Lantman - Joop Zutt Donkere maan. ‘Uw dw. dienaar laat weten, 17 oog op de donkere maan de keuze van dien dag wel eenig bezwaar oplevert.’ Swan had natuurlijk gelijk. Half novem ber zou het met een nieuwe maan ’s avonds hartstikke donker zijn en voor de sollicitanten een te zware opgave zijn om op zo’n tijdstip nog naar huis terug te keren. Swan maakte een nieuwe afspraak zodat volle maan licht in de duisternis zou verschaffen. Uit een voordracht van zes kandidaten kwam Dirk Pieter Plaatsman als de meest geschikte uit de bus. Hij werd benoemd tegen een jaarwedde van 800 met gratis wonen en het vruchtgebruik van de tuin. De beslissing werd snel genomen: op zaterdag examen en op woensdag benoemd. Uit de Schager Courant van donderdag 27 en van zondag 30 no vember 1879. In de Raadsvergadering der gemeente Haringcarspel, van den 26 dezer, is benoemd tot hoofdonderwijzer té Waarland, de heer D. Plaatsman, hulponderwijzer te Kolborn. Zaterdag 15 februari 1879 overleed burrie Cees Francis. Vijfendertig jaar had hij lei ding gegeven aan de gemeente Haring- carspel. Zijn opvolger Jacob Swan had gelukkig de nodige ervaring opgedaan als lid van de gemeenteraad, maar de proble men binnen de gemeente eisten wel een groot deel van zijn tijd op. De armoede binnen de gemeente was groot. Nu spre ken we over de crisis na de oorlog 1870 ’71 (Frans-Duitse oorlog), maar in die tijd overviel de economische terugslag de bevolking na een periode van toegenomen welvaart. In maart 1879 moest Swan in opdracht van de raad in onderhandeling treden met geneesheer Huebert te Zijde wind ‘ten aanzien van de armenpractijk over behoeftigen in den Oosthoek (’t Waarland, Slootgaard en Smuigelpolder in deze Gemeente)’. Swan wist Huebert zover te krijgen, dat hij de armenpraktijk in de Oosthoek voor zijn rekening wilde nemen tegen een vergoeding van 0.75 of 1 per recept. Ook het onderwijs vroeg de nodige aandacht. Backum Pastoor ver trok uit Kerkbuurt naar Nederlands-Indië. Appelboom verhuisde van Waarland naar Kerkbuurt en hulponderwijzer Blad had aangegeven ook uit Waarland te willen vertrekken. Met spoed moest voor Waar land een goede opvolger worden gevon den. De schoolopziener had maandag 10 november 1879 uitgekozen voor het solli- citatie-examen. Jacob Swan maakte daar tegen bezwaar. ‘Het examen zal wel tot ’s avonds laat aanlopen, zoodat met het De in 1863 gebouwde Openbare Lagere School was inmiddels een vertrouwd punt temidden in het land. Ouders en kinderen waren gewend aan deze plek. Verschillende voetpaden doorkruisten de kleine polders, waarlangs de kinderen vijf of zes dagen per week hun weg naar het onderwijs gingen. Aan meester Pieter Appelboom waren zij net zo gewend. Vanaf 1865 gaf hij les en bracht hij de nodige kennis bij. Daarin kwam plotsklaps verandering toen P. Backum Pastoor, de hoofdonderwijzer van de school te Kerkbuurt, naar Nederlands-Indië vertrok. Appelboom solliciteerde naar deze func tie en werd prompt in die plaats benoemd. J1 Zaturdag had het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van boofdondcrwijzer aan de school te Waarland in de gemeente Haringkarspel. Aan het examen, dat te Dirkshorn werd afgenomen, namen t4 sollicitanten deel. Naar we vernemen is door den schoolopziener, den heer mr. M. Büchner, het volgende zestal tot voordragt ingezonden: I. Plaatsman, hulp onderwijzer te Kolborn; a Roukens, idem te Helder; 3. Kesteloo idem te Grotshuizen; 4 Loots, onderwijzer te Zaandam; 5. Asjes, ’hulp* onderwijzer te Amsterdam en 6. Soers, idem te Schagen1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 19