Ome Kees. Een Schot legt het loodje. J gUJ^BAK i BZK Soldaten in Schotland. Riet Wever-Appel. Waarland, februari 2000 Piet Kleverlaan. S M’n ome Kees die pruimde, deer ware wai an wend. Kauwend op die pruimtabak, ’k hew 'm nooit aars kend. Ja, z ’n stiel was timmerman, hai werkte bai oós thuis. Maar as ’t koppiestoid was, ging die pruim niet mee in huis. Op 't hoekie van de werkbank, zat 'n oizeren plaatje. Deer werd die pruim den neerleid, dat donkerbruin plakkaatje. Maar m’n lieve broertjes, altoid in voor gointjes, zochte gauw wat spoikertjes, van die hille klointjes. Wat er deernei beurde, zei ik niet over skroive. Zukke dinge moete gewoon in defemilie bloive. In Toendertoid 15 staat het artikel ’Een Schot in Oude-Niedorp’, dit naar aanlei ding van ‘De vergeten oorlog van 1799’. De reden tot het schrijven van dit verhaal was de doopakte van een zoon van korpo raal Donald Mc Pherson van het 92e Regiment. Lange tijd bleef bij mij een be langrijke vraag onbeantwoord: ‘Kunnen we iets meer te weten komen over deze Schotse soldaat?’ Ik heb brieven gestuurd naar Londen en Edinburgh. Van bevoegde instanties kreeg ik het adres van ‘The Gordon Highlanders Museum’ in Aber deen. Ook van dit museum kreeg ik een reactie. Ene John Malcolm Bullock schreef in 1914 een boek over de samenstelling van de Schotse regimenten in de periode 1759 1814. Hierin lezen we dat ‘onze’ Donald Mc Pherson op 15 maart 1794 is toegetre den tot het regiment van de Gordon High landers. Hij was toen 17 jaar, had een lengte van 5 foot en 4 inch (161 cm), was arbeider en kwam uit Kingussie. Ook is in dit boek zijn overlijdensdatum, 11 oktober 1799, opgenomen. In het boek ‘The History of de Gordon Highlanders 1794-1815’ is een hoofdstuk gewijd aan de mislukte invasie-oorlog van 1799. In de lijst ‘gestorven aan de verwon dingen’ komen we de naam van korporaal Donald Mc Pherson uit Kingussie tegen. Hij raakte tijdens de slag bij Egmond aan Zee op 2 oktober gewond en ruim een week later overleed de vader van Sean Mc Pherson, het kereltje dat in de Nederlands Hervormde kerk in Oude-Niedorp op 18 september 1799 was gedoopt. Ze dede die toen in de pruim, zo hier en deer ’n pit. Wat zou ome Kees wel zegge, as ’t weer in z’n mond zit? X l»0U|$ 4 I Mei<k H Tataks’ibntian. J -^Rotterdam

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 6