UIT HET DAGBOEK VAN EEN NEGENTIGJARIGE WESTFRIESE VROUW. Joop Zutt Een poosje roeren. Moeten we nou alweer. In de oorlogstijd waren wij ook nog vijf en twintig jaar getrouwd en wilden we toch graag een feestje geven, maar er was zoowat niks te krijgen. Maar we hadden een tuintje achter het huis en daar hadden we wat aardappelen van over. Die gingen we dan ruilen voor suikerbonnen en mijn In Toendertoid 15 sluit Afie Hoogeboom-Meester haar verhaal af met de diensttijd van zoon Piet in Nederlands-Indië. In deze aflevering doet ze een stapje terug in de tijd. 7 Augustus 1942 waren Arie en Afie Hoogeboom 25 jaar getrouwd. Dat werd gevierd en opgeschreven. Vijf dagen feest in huize Hoogeboom. Kinderen, familie, buren, ‘eerepoortmakers’ en arbeiders van Schipper werden onthaald op lekkere koek van de bakker en zelfgemaakte wijn van rode en zwarte bessen. En lekker!! Ze beschrijft opnieuw een verhuizing en het ‘uitvliegen’ van de kinderen. Tn acht maan den trouwden drie van hen en twee dochters gingen naar ’t klooster.’ We hebben ook feest gevierd hoor, vijf dagen lang. Ik had wel een grote kamer, maar we konden ze toch niet allemaal gelijk hebben. In ’t café, dat deed je vroe ger niet. Nu Vrijdags was eigenlijk de dag en kreeg ik wat kennissen en de oudste, Geer met haar man, en werd het ook al gevierd tot laat in de avond met die groote kinderen. Er hadden er ook al verkering. Dus dat was de eerste dag. Zaterdag kreeg ik drie loge’s, dus maar weer een beetje feest. Zondags was het grote feest en had ik vijfendertig gasten. Tot zeven uur in de morgen moesten we het volhouden. Er dochter Toni was bij een boer in betrek king. Ze verdiende niet veel geld, maar we kregen alle dagen twee liter melk en twee pond boter. Dus dat was een hele steun voor ons gezin, en we kregen een mud tarwe voor tien gulden, waar hij voor zwartgeld wel achthonderd gulden voor kon. En toen we vijf en twintig jaar getrouwd waren, kreeg ik tien pond boter voor veertig gulden. Nu toen kon ik lekke re koek bij de bakker laten bakken en ik maakte zelf de wijn van rode en zwarte bessen. Dat deed ik in een grote keulse pot, maar ik moest dat alle dagen een poosje roeren, anders begon het te schif ten. Maar met de bruiloft had ik vijftig flessen wijn en lekker! 2 1 Afie Hoogeboom- Meester.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 4