Over de brug Waarland in. Waarland, 8 maart 2000 41 de meeste Waarlandse huisvaders in het bezit waren van een auto. Als er veel opgroeiende zoons binnen het gezin waren, stond er soms wel een tweede wagen op de dam of voor het huis. Men koesterde zich in de warme jas van de welvaart en kon men gaan en staan waar en waarheen men wilde. Een recente opname van de Hogebrttg te Waarland. een eigen auto steeds meer toe. Tot 1955 domineerden nog de Britse en Ameri kaanse modellen op de wereldmarkt, maar in dat jaar begon Duitsland deze plaats te veroveren, spoedig gevolgd door Frank rijk en Italië. De Nederlandse economie kwam langzaam uit het slop en de vooruit zichten werden dermate dat menigeen zich een auto aanschafte. Eer tot aanschaf werd overgegaan, werden nauwgezet de voor- en nadelen van de verschillende types uitgeplozen. Per slot van rekening had men niet voor niets maandenlang gespaard voor dit luxe ver voermiddel. Ook in Waarland verschenen her en der Volkswagens, Simca’s en de Citroën’s alhoewel het bij lange na niet zo was dat er bij elke woning een glanzende auto stond te prijken. Het bezit van een eigen auto was voor de eigenaar uitermate gerieflijk en verkorte zijn reistijd niet on aanzienlijk. Ook hoefde hij bij slecht weer niet meer door weer en wind met de bus. De andere kant van de medaille was dat er op de bezitter vaak een beroep werd ge daan door buren of familie. Zij waren van mening dat zij wel eventjes met de auto konden worden weggebracht naar de plek van bestemming. Veelal gebeurde dat ook. Als een Waarlander met zijn auto het dorp binnenreed en iemand lopend richting Hogebrug zag gaan, werd het raampje altijd opengedraaid en werd er gevraagd waar zij of hij naar toe moest. Met alle plezier werd de persoon in kwestie dan ‘afgeleverd’ op het juiste adres. Eindjaren zeventig was de situatie zo dat Sinds de uitvinding van de fiets en de komst van de trein is er ontzettend veel veranderd in de manier van reizen. Het geduld dat men voor die tijd als een van zelfsprekendheid bezat verdween spoor slags en in ruil daarvoor kwam de haast. Als de Waarlanders uit de negentiende eeuw een blik zouden kunnen werpen op de Provinvialeweg bij de afslag naar Waarland, dan zou men verschrikt en ont zet achteruit zijn gesprongen bij het zien van zoveel voorbijrazend blik. Maar wat men niet zou zien, is de rust die over de mensen komt als zij, na een dag van inten sieve arbeid, thuiskomen in hun dorp. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 43