‘De Blauwe Loper’ Nieuwepolder. Geraadpleegde bronnen: 34 Topografische kaart met de Nieuwepolderweg. In de volksmond werd deze polder ‘de Oudkarspelder polder’ genoemd. Volgens oudere inwoners van de gemeente Lange- dijk is dit als volgt te verklaren. Er was vroeger een Zuid-Scharwouder- en een Noord-Scharwouderpolder. Deze polders lagen binnen de omringdijk van de polder Heerhugowaard, maar behoorden niet tot deze droogmakerij. De polders waren ont staan op de zogenoemde druipgronden of -landen. Het beschreven gebied was ook oud land en werd later omdijkt. Het gebied lag iets ten oosten van de Koog- polders en niet zover verwijderd van het dorp Oudkarspel, vandaar de naam ‘Oud karspelder polder’ De naam van dit kleine poldertje is gemakkelijk te verklaren. Het gebied is in de late middeleeuwen ontstaan uit druip- landen en daarna omdijkt. Voor mensen uit de omgeving was het duidelijk en hel der: bestaand land met een dijk eromheen, een ‘Nieuwe polder’. De schrijfwijze is heel verschillend en varieert van: Nieuwe Polder, Nieuwe polder of Nieuwepolder. Wij kiezen voor het laatste, tenslotte is dit de naam die we tegenkomen in ‘Beschrij ving van de provincie Noord-Holland’. Heerhugowaard, 15 februari 2000 - Regionaal Archief ‘Noord-Kennemerland’ te Alkmaar. - ‘Beschrijving van de provincie Noord- Holland’, ’s Gravenhage 1950. - ‘De Zeeweringen en waterschappen van Noord-Holand’, Alphen aan den Rijn 1936. samengevoegd tot het waterschap ‘Waar land’. Bij besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, gedateerd 13 juli 1965, werd aan de heren K. van Dijk, Th.C. Stoop en K. Zijp allen wonend te Noord-Scharwoude en de heer J.P. Schrie- ken te Oudkarspel, respectievelijk voor zitter, bestuursleden en secretaris/pen- ningmeester van de Nieuwepolder dé charge verleend voor hun gevoerde be heer. De drie HAL-gemeenten, Heerhugo waard, Alkmaar en Langedijk, zetten zich sinds april 1991 gezamenlijk in bij de realisering van een drietal lopers in de genoemde woongebieden. Er wordt ge sproken over ‘de Rode Loper’ (woning bouw en industrie), ‘de Groene Loper’ (een aaneenschakeling van groene gebie den) en ‘de Blauwe Loper’ (een verbin ding van water- en recreatiegebieden). De Blauwe Loper begint nabij de Accijns toren te Alkmaar en komt via het Kanaal Omval-Kolhom terecht in onze omge ving. Het voorlopig einde van de Blauwe Loper is bepaald bij het haventje nabij de Smuigelpolder. Het kanaal wordt ook in ecologisch opzicht de ruggengraat van deze regio genoemd. Daarom moeten de natuurwaarden worden versterkt. Dat moet onder meer gebeuren door de beton nen en houten beschoeiingen te vervan gen door natuurlijke oevers. Ook op dij ken en dijkvoeten moet de natuur meer haar gang kunnen gaan. In het plan wor den ook oplossingen aangedragen voor ‘ecologische knelpunten’, variërend van planken en duikers waardoor kleine zoog dieren niet de weg hoeven over te steken, tot het verlengen van rietbegroeiing. Daarin zal ook de oever van de voormali ge Nieuwepolder worden betrokken en krijgt de zuidkant haar natuurlijke oor sprong van vroeger weer terug. dkarspel r- - r W'"'* .Catni ogpokitt A - r v--A - Bleekme^rpoldet Kweukiubt^ V ft*-» 1 Polder de Schaapskudmeer Nieuwe Polder i1 dos

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 36