Een gulden per meter. 32 De ingelanden van de Nieuwepolder had den kennis genomen van de uitgewerkte plannen van de twee grote polders in Waarland en hadden notitie genomen van het campagnevoeren door met name Jac Hoebe. Hij was een goed redenaar en kon aardig cijferen. Hij had de tuinders van Waarland op heldere wijze duidelijk ge maakt dat er veel voordeel te behalen zou zijn met een ruilverkaveling. Ook in de Waarlandspolder was een minder goede waterhuishouding een van de redenen dat men tot verkaveling wenste over te gaan. een uiteenzetting aan de landeigenaren van de Nieuwepolder over een mogelijke ruilverkaveling. In één klap zou de Nieuwepolder zijn verlost van alle water- problemen én zouden de eigenaren meer vruchtbaar bouwland tot hun beschikking krijgen, want nu bestond ruim twee/vijfde deel van de Nieuwepolder uit water en dat deel zou tot een aanvaardbaar minimum worden teruggebracht. Het duurde nog ruim drieëneenhalf jaar eer er een brief werd ontvangen van het Ministerie van Landbouw en Visserij met betrekking tot de goedkeuring van deze ruilverkaveling. Op 3 juli 1959 werd met vreugde het bericht ontvangen dat de Nieuwepolder was toegevoegd aan de ruilverkaveling ‘Speketerspolder c.a.’. De landeigenaren in de Nieuwepolder moes ten genoegen nemen met een subsidiebij- drage van 67 procent, terwijl aan de land eigenaren van het oorspronkelijke ruilver- kavelingblok ‘Speketerspolder c.a.’ door het Ministerie een bijdrage van 75% was toegekend. Dirk Stoop wond zich in de vergadering van 26 oktober 1960 nogal op over deze ongelijke behandeling, maar len van ruilverkavelingplannen. Om de argumenten kracht bij te zetten werden de slechte toestand van de Amerikaanse windmolen en de gebrekkige waterhuis houding in de polder naar voren gescho ven. Deze druk leidde er uiteindelijk toe dat de Nederlandsche Heidemaatschappij van de Centrale Cultuurtechnische Com missie opdracht kreeg een uitgebreid voorstel voor de ruilverkaveling van de Nieuwepolder op papier te zetten. In het voorjaar van 1956 was het zover dat het rapport kon worden aangeboden. Het klei ne poldertje zou een grote gedaantewisse ling ondergaan. Sloten zouden worden gedempt en de Schaapskuilmeerpolder zou middels een uitlaatduiker met een doorsnede van 0.30 meter met schuif weer het nodige regenwater uit de Nieuwepol der krijgen en was men in dit opzicht in feite weer terug bij de situatie aan het begin van de negentiende eeuw. Bij de Nieuwepolder bleef het bij het ma ken van plannen. Graag hadden de landei genaren aangehaakt bij de ruilverkaveling die in de Waarlands- en Slootgaardpolder inmiddels van start was gegaan. Maar vanaf hogerhand kreeg men hiervoor onvoldoende steun. Er volgende een in tensieve briefwisseling tussen het bestuur van de Nieuwepolder, de Provincie Noord-Holland en de Cultuur Technische Dienst, die belast was met het ontwikke- De totale kosten van de ruilverkaveling waren door de Nederlandsche Heidemij begroot op 249.775, dit is een bedrag van 10.000 per bunder ofwel een gulden per meter. Dat was aanzienlijk meer dat de kosten van de ruilverkaveling van de Waarlands- en Slootgaardpolder. Een sail lant detail is dat men bij de begroting was uitgegaan van een uurloon van 1.045, volgens de loonregeling voor Cultuur technische werken, terwijl werd aangeno men dat gemiddeld 31 arbeiders per week zouden worden tewerkgesteld. Woning van J. Vlug, later bewoond door Dirk Stoop en Trien Kooijman. I 4 ““2T - - - - -

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 34