31 Een ruilverkaveling zou uitkomst kunnen bieden. Plattegrond van de Nieuwepolder 1956) met de lijst van grond eigenaren. deze omgeving al meerdere Amerikaanse windmolens kunnen plaatsen. Hij zou het bestuur van de Nieuwepolder ten dienste willen zijn met de plaatsing en installering van een windmolen naar Amerikaans model. Nadat de gunning was verleend kon Over beginnen met het aanbrengen van de betonnen fundering, waarop later de windmolen werd gezet. De windmolen kwam iets ten oosten van de sluis te staan. Rondom de molen was een hoge houten schutting aangebracht ter bescherming van de mensen. Ook vandalen bleven zo op veilige afstand van de molen. Het prin cipe van een Amerikaanse windmolen was gelijk aan die van een Hollandse watermolen. Door windvangst werd een spil in werking gebracht die op haar beurt de vijzel in werking zette waarmee het overtollige water werd uitgeslagen. Nog voor het regenseizoen van 1929 had Over zijn klus geklaard en toomde de cir kelvormige windmolen hoog boven het vlakke polderlandschap uit en kon de Nieuwepolder haar waterhuishouding zelf regelen en was men niet langer afhanke lijk van medewerking van de Schaaps- kuil. Gerbrand Moeijes uit Oudkarspel, een zoon van de poldersecretaris, was de eerste molenaar. Voor een bedrag van 35 per jaar was hij verantwoordelijk voor het malen en het onderhoud van deze wind- Toch kwam het voor dat men de grootste moeite had met de uitslaan van het over tollige polderwater. Drie dagen nadat landeigenaren van de Waarlands- en Slootgaardpolder in het café van Willem Jonker te Waarland hun fiat hadden gege ven aan de ruilverkaveling, gaf Ir. F.L.A. Maandag op maandag 18 oktober 1948 molen. Om het geheel te kunnen bekosti gen werd er op 12 juni 1929 een lening afgesloten van 3000. De omslag ging, van 20 per hectare in 1928, in 1930 omhoog naar 30 per bunder. De eerste jaren ondervond men geen pro blemen met deze windmolen en waren de kosten van onderhoud betrekkelijk gering. Onderdelen waren gemakkelijk te verkrij gen, maar dat veranderde tijdens de Twee de Wereldoorlog. Nieuwe schoepen waren toen niet of nauwelijks leverbaar. De voorlaatste molenaar stak het met het onderhoud aan de molen niet zo krap en daardoor was de werking van de windmo len lange tijd niet optimaal. Jan Vlug uit Langedijk, de laatste molenaar van de Nieuwepolder, verrichtte het achterstalli ge onderhoud aan de windmolen, waar mee de problemen zo waren verholpen. HARENKARSPEL 3. SPAANS S PR05T K v P'JK Li.uwi

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 33