RICHTING NIEUWEPOLDER. Arnold Lantman Johan Duijck, Heere tot Outcarspel. Vanaf het kruispunt Kerkstraat-Waarlandsweg-Karspelweg gaat een ‘doodlopende weg’ naar de richting van de ‘Nieuwepolder’. Tot aan de ruilverkaveling, van het gebied ‘Speketerspolder en omgeving’ in het begin van de zestiger jaren, was het een klein poldertje van krap vijfentwintig bunder. De Nieuwepolder lag tussen ‘Het Waartje’ aan de ene kant en Bleekmeer- en Schaapskuilmeerpolder aan de andere kant. Binnen het ‘Rondje Waarland’ was het de kleinste van alle polders, gering van betekenis maar met de aangrenzende Schaapskuil een belangrijk en interessant vogel en weidegebied met veel visrijk water. De gemeenteraad van Harenkarspel verbond, tijdens de vergadering van 23 februari 1961, de naam van dit poldertje aan deze doodlopende weg. Detail van de kaart ’Rietlanden in en langs de Schaepskuijl’, getekend door Dirck Gerritsz Langedijck (1631). Links de omdijkte Nieuwepolder. Het gebied van de Nieuwepolder bestond uit zogenoemd ‘oud land’ en is nooit inge- polderd, dit in tegenstelling tot de aan grenzende Schaapskuilmeerpolder. Het precieze jaartal van de omdijking van de Nieuwepolder is niet bekend. In de twee de helft van de zestiende eeuw werden meer druiplanden omdijkt. In die tijd wer den veel binnenmeren drooggelegd en voor een goede afwatering en het verkrij gen van boezemwateren was het noodza kelijk dat er ringvaarten ontstonden. In de omgeving van de Nieuwepolder lag meer oud land, zoals de Koogpolders, de Smui- gel-, de Speketers- en de Waarlandspol- der. Op een oude kaart van juli 1631gete kend door Dirck Gerritsz. Langedijck, ‘ten versoecke van de edele, zeer achtbare Here Johan Duijck, Heere tot Outcar- spel’, is de Nieuwepolder al omdijkt en is er in het zuidoostelijke deel van de polder een molen ingetekend. Het aangrenzende gebied van de ‘Schaeps Kuijl’ is nog water en deze polder is ontstaan na droog making van genoemd meer. Op de kaart van Langedijck, die in opdracht van de Heer van Oudkarspel is getekend, is de Nieuwepolder omgeven door talrijke riet- eilandjes in de Schaeps Kuijl en de ring vaart van Heerhugowaard ofwel De Grote Waert. Johan Duijck had grootse plannen met de Schaeps Kuijl. Hij wenste het meer droog te leggen. Verschillende bewoners rondom het gebied waren daar fel tegen gekant. Zij verdienden immers hun brood met het oogsten van het riet dat aan de randen van de Nieuwepolder en op de eilandjes in het genoemde meer groeide. De rietbazen spanden de Heer van Oud karspel een proces aan dat werd gevoerd voor het Hof van Holland. Op 2 april 1632 deed het Hof uitspraak. Bepaald werd dat de droogmaking van de Schaeps Kuijl mocht doorgaan, maar dat de rietbazen in het hele gebied schadeloos gesteld moes ten worden. Het nieuwe land, dat ontstond na droog legging van het Schaapskuilmeer, werd door een sloot en smalle kade gescheiden van het oude land van de Nieuwepolder. 28

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 30