27 De noodkreet om hulp voor de arme bevolking was een van de laatste daden van hoofdonderwijzer Appelboom. Een half jaar later vertrok hoofdonderwijzer P. Backum Pastoor uit Kerkbuurt naar Nederlands-Indië. Pieter Appelboom had al eens eerder een poging ondernomen een andere school in de gemeente te krijgen. Die poging in Dirkshorn was mislukt. Deze keer slaagde zijn opzet. Vijftien jaar lang had hij in Waarland onderwijs gege ven. Met veel voldoening voor hemzelf en tot grote tevredenheid van de bevolking. Nu, op drieënzestigjarige leeftijd, viel hem de standplaats Waarland steeds zwaarder. Waarland had weliswaar enige middenstand, maar voor inkopen was hij nog steeds in hoge mate aangewezen op plaatsen in de regio, Oudkarspel, Schagen Appelboom ’verplant’ naar Kerkbuurt. of Alkmaar. Een bezoek aan de Neder lands Hervormde kerk te Kerkbuurt kostte hem een halve zondag. Kerkbuurt lag meer centraal in de gemeente en had in die tijd meer te bieden. Ook moeten we be denken dat er toen geen sprake was van een pensioen of A.O.W. voor 65-jarigen. Meester Appelboom nam met pijn in het hart afscheid van zijn dierbare Waarlandse gemeenschap. Meester Dirk Plaatsman nam de aanwijsstok in 1880 van hem over. Waarland/Heerhugowaard, 8 februari 2000 Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief ‘Noord-Kennermerland’ te Alkmaar. - Archief gemeente Harenkarspel. - Archief gemeente Oude-Niedorp. - ‘De Speelwagen’, 5e jaargang, deel XI. In de kolommen van ’De Wekker ging men elkaar te lijf over de vraag, of men de leerlingen eerst de Romeinse letters zal leren, of de schrijfletter. tolkte de nood van vooral arbeidersgezin nen bij de gemeente Haringcarspel. Er werden twee bijzondere besluiten geno men: ‘wordt besloten om evengelijk vroe ger het nieuwjaar wenschen langs de hui zen der ingezetenen dezer gemeente met het doel daarvoor giften te ontvangen aan personen buiten deze gemeente woonach tig te verbieden en den rijksveldwachter Krukkert te belasten hierop een wakend oog te houden met de toekenning aan dezen eener gratificatie van vijf gulden. Het nieuwjaarwensen en daarbij enkele centen te krijgen was altijd al voorbehou den aan de minder welgestelden. Door deze maatregel werden kinderen van bui ten de gemeente Haringcarspel hiervan uitgesloten. Een tweede maatregel ging nog een stap verder. ’De voorzitter vestigt de aandacht op de nood der armen bij den tegenwoordigen langdurige winter’, zo werd genotuleerd, en stelt daarom voor om ter tegemoetkoming daarvan eene col lecte te houden met eene inteekeningslijst langs de huizen der ingezetenen. Dien overeenkomstig wordt besloten. De ge meenteraadsleden komen in een commis sie om ieder in zijn wijk, onder adsistentie van den Veldwachter, daarvan uitvoering te geven, terwijl W Keesom wordt be noemd tot adsistent van het Raadslid E. Rykes in den wijk Waarland en Sloot gaard. IJSBRAND vermaaichcrljS. I l ft «dj» ‘t Ijsvermaak kan mij behagen Maar ik hoop toch zorg- te dragen, Dat geene onvoorzichtigheid Mij een ongeluk bereidt

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 29