sty Maar,ze hadde bar genóten. 25 Een dankbaar cadeau van de kinderen: brief papier met enveloppen voor P. Appelboom, Hoofdonderwijzer, Haringcarspel. 1875 Was ook in een ander opzicht bij zonder voor meester Appelboom. Dat jaar waren hij en zijn vrouw 25 jaar getrouwd en hun zilveren huwelijksfeest werd in de Waarlandspolder groots gevierd. Meester Blad had via de kinderen de ouders betrokken bij de voorbereiding. Op de feestdag was het schoolplein versierd met een fraaie erepoort, groen, papieren bloe men en guirlandes. De kinderen zongen knoop doorgehakt en ene Jan Klerk mocht voor 1.774 een kleine aanbouw aan de noordzijde van de school bouwen. Meester Appelboom was de koning te rijk. Zijn taak werd voor zijn gevoel een stuk lichter en hij was ervan overtuigd dat de kinderen de leerstof veel beter zouden kunnen opnemen. Kwekeling A. Blad had, zo voelde Appelboom het, het vak duide lijk in zijn vingers en zou kunnen uitgroei en tot een goede onderwijzer. Het verve lende was echter dat hij over ruim een jaar zijn examen voor hulponderwijzer zou afleggen, waarna vertrek naar een andere standplaats voor de hand zou liggen. De gemeente bleek in die periode duidelijk open te staan voor nieuwe ontwikkelin gen. Het raadslid W. Govers stelde voor: ‘gelet op den eenzamen stand van de school in 't Waarland een bliksemafleider te plaatsen. Een half jaar later werd opdracht gegeven aan Reindert van Ree, Grofsmid te Sint Maarten, dit in orde te maken. Op het gebied van gezondheids zorg kwamen ook verbeteringen. Kin deren kregen vanaf die tijd koepok-inen- tingen. De gevreesde pokken, een ziekte met vaak een dodelijke afloop, werd hier mee teruggedrongen. Geneesheer Stolp kreeg opdracht de kinderen, die geen bewijs van koepokinenting konden over leggen, regelmatig te controleren. het bruidspaar toe, waarna twee kinderen het cadeau mochten aanbieden: briefpa pier met enveloppen. In een gedicht dat ze bij de overhandiging uitspraken, werd naar voren gebracht dat dit het resultaat was van een inzameling bij de ouders, ’s Avonds kwam het halve dorp het bruidspaar feliciteren en mocht Ariën Kroon een door hem geschreven gedicht voordragen. Met in onze ogen hoogdra vende bewoordingen sprak hij in zijn feest-gedicht over de huwelijksband, trouw en Gods zegen. Ook het feit dat hun dochter Maria het feest niet kon bij wonen, maar vanuit het verre Groningse Zuidhom in gedachten bij hen zou zijn, werd door Ariën Kroon verwoord. Waarland sprak nog lang na over het feest van het echtpaar Appelboom-Terbeek. 't Was wel aars as aars weest, maar,., ze hadde bar genóten. Er werd veel waarde gehecht aan allerlei bijzonderheden van de lettervorm. -- •<sr- I J3. ^PPELBOO/A, Hoofdonderw ijzer. Ji ARINGCARSPEL 'k Weet decs letter ook al fiks: Voor bet schrift noemt men haar Iks. Als Romeinscli getal gesteld, Wordt zij steeds voor' tien geleld.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 27