Bl EEN KWEEKELING Een schoolbibliotheek voor 25. Een blauwe maandag. afstand tot de kerk in Kerkbuurt en dat hij geen mogelijkheid had iets bij te verdie nen. Op 8 juni 1869 werd zijn brief in de gemeenteraad behandeld. Uitvoerig werd daarover ‘gedelibereerd’ waarop met al gemene stemmen werd besloten ‘dit ver zoek te wijzen van de hand’. De raad vond de rol van Appelboom in Waarland der mate van belang, dat zij het beter vond hem in Waarland te houden. En dat was wel juist gezien. Hij had de school een goede naam bezorgd, de jeugd uit de pol ders ging graag naar school. Het school verzuim in Waarland was de laatste twee jaren lager dan bij de andere scholen in de gemeente. Alom werd zijn lof bezongen. Ariën Kroon, de bekende Waarlandse gelegenheidsdichter, schreef in die perio de zijn nu nog bekende gedicht ‘In ’t Waarlands polder is, Te midden van het land, Tot voedsel voor de jeugd, Een Appelboom geplant. Meester Appelboom bleef op zijn post. Uit een onverwachte hoek kreeg Pieter Appelboom een ‘bijbaantje’ aangeboden. Jacob Kroon kantoorbediende te Oudkar- spel en een zoon van Matthijs Kroon, voormalig burgemeester en secretaris van de gemeente Oudkarspel, was op 19 mei 1869 plotseling overleden. De Speketers- polder moest weer op zoek naar een per soon die de functie van secretaris/pen- ningmeester wilde vervullen. In het prille voorjaar van 1869 was men er in geslaagd Jacob Kroon daarvoor te strikken. Ruim twee maanden later moest er door zijn plotseling overlijden opnieuw een secreta ris worden gezocht. In de notulen van 17 juni 1869 van genoemde polder lezen we: aldus gedaan, gehoord en gesloten in het Molenhuis van den Speketerpolder gemeente Haringkarspel en het voordee- lig saldo overgenomen van den Executeur testamentair C. Kroon Mzn. van den boe del van wijlen zijn broeder Jacob, welk saldo door den nieuwe benoemden pen- ningmeester/secretaris P. Appelboom te Haringkarspel in volgende rekening zal verantwoord worden, aldus gedaan den 17e juni 1869.’ Deze dubbelfunctie heeft Appelboom niet lang vervuld. Enkele maanden later komen wij zijn naam niet meer tegen in de boeken van de Spek- eterspolder. Of hij deze functie ‘ad inte rim’ heeft vervuld, is niet duidelijk gewor den. Slechts een blauwe maandag was Pieter Appelboom verbonden aan de pol der. WEEKBLAD VOOB ONDERWIJS EN SCHOOLWEZEN. G-. B- Te Haringcarspel wordt gevraagd aan de openbare lagere school Jaarwedde 100 en voor ieder jaar dienst f 50 toelage. Stukken franco, onder adres aan den Burgemeester dier gemeente. Toch begon zijn taak hem zwaar te vallen. Zijn opgroeiende dochter gaf hem al wel steeds meer steun, maar zij bleef kweke ling. De benodigde kennis en kunde moest zij zich eigen maken met behulp van enkele lesboeken en de praktijklessen van haar vader. Binnenkort zou zij ongetwij feld solliciteren als hulponderwijzeres en uit Waarland vertrekken. Zoon Pieter wilde ook het onderwijs in, maar zou elders als kwekeling gaan werken. In overleg met de schoolopziener werd besloten de gemeente te vragen een hulp onderwijzer te benoemen. Het resultaat laat zich raden De gemeente wilde wachten ‘tot de gemeentemiddelen dit beter dan nu veroorloven, en ook tot dat de noodzakelijkheid van dien maatregel beter dan nu zal zijn bewezen. Meester Appelboom en zijn dochter stonden voor lopig met lege handen en moesten met elkaar de school gaande zien te houden. Duidelijk blijkt dat de gemeente misbruik maakte van de situatie. Nadat de school opziener schriftelijk had gewezen op de onbillijke opstelling van de gemeente, lezen we na het afwijzen van het verzoek: ‘terwijl intusschen pogingen zullen wor den aangewend om den bestaanden toe- 22 I HOOFDREDACTEUB HooJ'dondtrvJijzer te Moordrecht.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 24