Jaarlijksche tractementverhoging Haringcarspel stond in die jaren niet De uitvinding van de metalen kroontjespen verdrong in circa 1850 de ganzenveer als schrijfgereedschap. Ganzenveer en het onmisbare pennenmesje verdwenen uit beeld. De dertienjarige Maria zal de eerste tijd niet veel meer hebben kunnen doen dan de jongste kinderen bezig te houden, maar zij ontwikkelde zich in de loop van de tijd tot een goede onderwijzeres, met haar vader als leraar en het goede voorbeeld. Zij kwam uit een echte onderwijzersfamilie. Haar opa, aan vaders zijde, was jarenlang ‘schoolonderwijzer te Heilo’ geweest. Ook haar vaders broer Arie was werkzaam in het onderwijs. Het zat dus in de familie. Haar salaris werd overigens in 1867 ver hoogd tot 50. riep de hulp in van de schoolopziener. Op 4 juni 1866 behandelde de gemeenteraad een ‘missive’, een officieel schrijven, waarin de schoolopziener onder meer schreef: ’dat de hoofdonderwijzer te Waarland minstens door een kwekeling behoort te worden geassisteerd; dat de gelegenheid daartoe zich gereedelijk aan biedt naar dien de dochter van genoem den onderwijzer, daartoe alleszins ge schikt is en het daarom wenschelijk is haar van 1 Julij 1866 af bij de wet bepaal de toelagen te verleenen. ’De schoolopzie ner had voldoende gezag bij het gemeen tebestuur om de aanstelling van Maria er door te drukken. Besloten werd: ‘Maria Appelboom te erkennen als kwekeling tegen een toelage van f 25 ’s jaars, vanaf 1 Julij 1866. bekend als een scheutige werkgever. Als een jarenlange traditie kwamen verzoeken tot salarisverhoging binnen van de hoofd onderwijzers en de vraag om vrijstelling van personele belasting. De verzoeken werden even traditioneel ‘gewezen van de hand’. De verzoekschriften werden steeds afzonderlijk ingediend. In 1868 waren de onderwijzers het blijkbaar zat. In een gezamenlijk ingediend verzoekschrift werd opnieuw aangedrongen op verho ging van hun traktement. Dat leverde een fraaie rel op in de anders zo rustige gemeenteraadsvergadering. De volksver tegenwoordigers hadden geen moeite met een loonsverhoging voor Appelboom en meester De Heer, maar Backum Pastoor van Kerkbuurt bakte er in de ogen van de raad niet al teveel van. Hem gunden ze eigenlijk geen verhoging. In de notulen van 24 augustus lezen we: ‘de Raad hier omtrent niet eens kunnende worden, als zijnde sommige leden van gevoelen zijn dat niet alle onderwijzers evenveel aan spraak hebben op de gevraagde verho ging, overtuigd evenwel dat de thans vast gestelde tractementen in een te ongunsti ge verhouding staan tot die, welke in bijna alle andere gemeenten van deze provincie worden verstrekt, besluit: om naar aanlei ding van artikel 50 der gemeente wet bij stemming te beslissen hoe de gevraagde verhoging te bepalen.Een stemming, dat was al in jaren niet meer gebeurd. Meestal werden besluiten met algemene stemmen goedgekeurd. Hoe verdeeld de raad wel was, bleek uit de stemming. Drie stem men verklaarden zich voor een ‘jaarlijk- sche tractementverhoging van 50’, ter wijl drie stemmen zich verklaarden 'om minstens f 100 verhoging toe te staan De volgende raadsvergadering weiden de notulen niet goedgekeurd. De laatste zin werd doorgestreept en gewijzigd in ‘ter wijl drie stemmen zich verklaarden in mil deren geest en alzo deze zaak tot nader aan te houden’. Tijdens de vergadering van 14 september bleken de tegenstanders de winnaars. De heren onderwijzers kre gen geen salarisverhoging, doch slechts een gratificatie van 50 voor één jaar en overigens ‘het verzoek te wijzen van de hand’. De onderwijzers lieten het er niet bij zitten en brachten hun klachten naar voren bij de schoolopziener. Die was het volledig met hen eens en beloofde zijn 20

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 22