ONWIJS GAAF ONDERWIJS (III). Arnold Lantman - Joop Zutt Pionierswerk in de polder. Daartoe alleszins geschikt is. 19 I Met algemene stemmen besloot de gemeenteraad van Oude-Niedorp ‘per 1 January 1862 de kinderen van de gemeente Haringcarspel niet meer op de scholen dezer gemeente toe te laten!’ Door dit besluit waren de kinderen uit Waarland en de omrin gende polders plotseling verstoken van enig onderwijs. De Waarlandse bevolking zocht met steun van de gemeente Haringcarspel zelf naar een oplossing. Het leeg staande molenhuijs zou als noodlokaal dienen. De bouw van een nieuwe school ‘temidden in het land’ werd gelijktijdig voortvarend aangepakt. Meester Appelboom was een man met gezag. Hij kon tenslotte bogen op een ruime ervaring als onderwijzer. Na een korte gewenningsperiode had hij spoedig zijn draai in de school van Waarland gevonden. Toch liep Appelboom al snel tegen het besluit van 1 mei 1865 aan. De gemeenteraad had immers besloten dat kinderen vanaf zeseneenhalf jaar tot de scholen zouden worden toegelaten. Voor dien was de leeftijd vastgesteld op zeven jaar. De nieuwe school bestond uit één lokaal met kinderen, in leeftijd variërend van 6 tot 12 jaar en daarmee zat zijn school weer mudjevol. En zijn klaslokaal blééf vol. Appelboom was een begaafd onderwijzer, kon uitstekend kennis over brengen en controleren of zijn lessen be klijfden. Het gevolg daarvan was dat het schoolverzuim vrijwel verdween en de kinderen graag naar school toegingen. Hoe positief ook, het resultaat was één over- volle klas met bijna tachtig leerlin gen. Een aantal dat zelfs voor een begaafd onderwij zer als hij M ook nau welijks te hanteren was. Zijn V dochter V Maria had de lagere school in 1865 verlaten en had duidelijk meer inte resse voor het onder wijs dan voor hulp in de huishouding bij boer Wit te Zijdewind. Zij mocht haar vader helpen. Appelboom Hoofdonderwijzer Gerrit Smit verrichtte waarlijk een stukje pionierswerk in het voormalige molenhuijs. Met veel spul en moeite had hij de kinderen, die ruim acht maanden geen school hadden bezocht, weer in het gareel gekregen. Goed onder wijs kon hij pas geven nadat op 17 november 1863 de nieuw gebouwde school in gebruik werd genomen. Meester Smit kreeg echter te maken met een pro bleem van een andere orde. Waarland was in die tijd volledig geïsoleerd, midden stand was er niet en men kende er geen verenigingsleven. Dagelijkse boodschap pen waren niet verkrijgbaar en moesten uit de stad komen, waardoor het leven in Waarland duur was. Het gemeentebestuur had met genoegen vastgesteld dat Smit een jaarsalaris van 500 had geaccep teerd. Nu bleek dat toch echt niet voldoen de te zijn. De Openbare Lagere School te Veenhuizen vroeg een nieuwe hoofd onderwijzer waarop Gerrit Smit met suc ces solliciteerde. Op 27 september 1865 vertrok het echtpaar Smit-Eco naar hun nieuwe werkplek. Pieter Appelboom, ge boren 30 juli 1816 te Akersloot, werd met ingang van 1 november 1865 benoemd tot zijn opvolger. De boerderijen stonden vrijwel allemaal aan de ringsloot. Via land paden liepen de kinderen naar school ’temidden in het land’. Naïef schilderij van de boerderij Andries Dekkerweg 11, familie Van Benschop (voor heen Dirk Bakker).

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 21