De laatste molenaars. Waarland, januari 2000 18 Slootgaardmolen. Naar verwachting zal dit jaar met de restaura tie worden begonnen. De robuuste molen, gebouwd in 1590, zal na voltooiing van de res tauratie weer in volle glorie pronken in het landschap. Toen de schoonvader van Neeltje Hoed jes, Arie Bommer, in 1916 ontslag had gekregen als molenaar van de Speketer en moest verhuizen, ging hij inwonen bij zijn dochter Betje en haar man Remmert Pronk in ’t Veld. Na enige tijd vertrok dit gezin naar de Wogmeer en Arie Bommer verhuisde naar het gesticht van de Zusters van Liefde in Schagen. Hij kreeg daar een goede verzorging en had het naar zijn zin. Arie liep steeds krommer, langzamerhand nam zijn gezondheid af. Hij kreeg last van een negenoog, een kwaadaardige steen puist omgeven door andere gezwellen. Eerst was het nog wel draaglijk, maar gaandeweg kreeg hij steeds meer pijn. 19 December 1932 overleed Arie Bommer. In de loop van de jaren zijn vele molens uit het Noordhollandse landschap verdwe nen, ook de Speketers- en Leijermolen. Zij zijn gesloopt en hebben plaats moeten maken voor gemalen en de molenaars werden gedwongen zich te laten omscho len tot machinisten. verviel de weduwe-uitkering aan Neeltje. Met veel spul en moeite is er uiteindelijk toch een regeling getroffen. Neeltje ont ving jaarlijks een klein bedrag. Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief Noord-Kennemerland te Alkmaar. - Opname uit 1964 van een gesprek met Piet Bommer. - Opname uit 1980 van een gesprek met Jantje Keuning-Bommer. - Voorlopige stamboom van de familie Bommer. - Gegevens van: Anna Hoek-Bommer en haar familie. Cor Bommer was de laatste molenaar- machinist van de familie. In het begin van de oorlog volgde hij zijn ‘spreien haken de’ vader Piet op. Piet was de tweede zoon van Arie Bommer en Antje Kooij, die in 1922 met zijn gezin vanaf de Laanderweg in Heerhugowaard verhuisde naar de molen in de Graftermeer. Cor is overleden op 26 september 1998, bijna een half jaar na zijn nicht Anna Hoek-Bommer van de Weelweg in Waar land. Hij was de laatste Bommer-mole- naar. ui

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 20