r Naar de Slootgaardmolen. Gedwongen verhuizing. De financiële afwikkeling na het ontslag van zijn vader zat Manus Bommer niet lekker en omdat hij met zijn gezin liever in een molen woonde, besloot hij kort daarna te solliciteren naar de functie van molenaar in de Slootgaardpolder. Deze plek was vrijgekomen, omdat de daar pas benoemde molenaar Klaas Vlaarkamp had bedankt. De Slootgaardmolen is een van de grootste molens in Noord-Holland en Manus zag in deze verandering zowel een uitdaging als een promotie. Situatietekening rond de Slootgaardmolen. Neeltje Bommer- Hoedjes en haar gezin. V.l.n.r.: Piet, Arte, moeder, Jan en Anna. Op 14 juli 1916 was de aanstelling van Manus rond. De volgende dag kon hij beginnen. Voor het verlies van zijn plant goed in de Speketer kreeg hij een kleine vergoeding uitbetaald. In september werd de Slootgaardmolen gerepareerd. Er kwa men een nieuwe vijzelbak en windpeluw. Dit is een zware balk in de kap ter onder steuning van de molenas. Ook de boet bij de molen kreeg een opknapbeurt. Manus ontving f 100 als jaarwedde, maar daar van moest hij teer, olie en reuzel zelf beta len. Voor het gebruik van het erf, een stuk land, ‘de Kolkedik’, werd een fictief be drag van f 250 berekend. Daarnaast kreeg hij een vergoeding als kade werker. Het gezin breidde zich uit, in 1918 werd Arie geboren en op 11 mei 1922 zag Jan het levenslicht. Manus was niet gewend om stil te zitten. Hij zocht altijd wat om een centje bij te verdienen, vooral in de oogst tijd was er voldoende werk. In de zomer van 1923 liep hij tijdens het hooien aan de Westkade een zonnesteek op en raakte buitenwesten. Hij werd naar huis gebracht en leek aanvankelijk op te knappen. Manus bleef daarna echter ziekelijk en overleed op 14 januari 1924. Hij was toen twee dagen 41 jaar oud. Arie Bommer een pensioen geven van f 150 per jaar. Dit zou de omslag per hec tare met f 1 verhogen. De meningen wa ren verdeeld en dit punt werd aangehou den tot de volgende vergadering. De meerderheid veranderde niet van gedachte en daardoor haalde het voorstel van Bakker het niet. Er werd wel besloten een vergoeding te geven van f 80 per jaar en voor de maanden januari t/m april totaal f 25. Een bescheiden sociale oplossing na ruim 40 jaar trouwe dienst. Een nieuwe molenaar voor de polder was voordeliger dan een knecht in dienst ne men. Daarom besloot het polderbestuur een advertentie te plaatsen. Jan Dekker uit Schoort werd de nieuwe molenaar. Neeltje Bommer-Hoedjes moest met haar vier kinderen verhuizen. Neeltjes moeder overleed kort daarna op 1 februari. Haar vader Piet Hoedjes kon niet tegen alleen zijn, verkocht zijn huis en land aan Peter Verburg. Met dat geld kocht hij van Piet Nieuwboer een kavel grond in de Waarlandspolder. Hij liet er een huis zet ten en toen dit klaar was, verhuisden hij en zijn dochter met haar kroost naar de nieu we woning, (nu: Nieuwboerweg 3) Bij de vaststelling van de financiële tege moetkoming aan de weduwe Bommer bemerkte het bestuur dat Manus had ver zuimd rentezegels te plakken, daardoor

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 19