De Speketersmolen. Hendrik naar de Speketer. 12 30 Mei 1803 werden Harmen Bommer en Grietje Aris Gorter ingeschreven in het huwelijksregister van de statie Sint Martinus te ’t Veld. Op dezelfde dag werd Grietje daar ook gedoopt. De pastoor kortte de woonplek in tot: 'Schaverlaat’. De Speketer behoorde tot de statie Tuitjenhorn. Op 15 april 1849 werdArie Bommer daar gedoopt. Arie Bommer, geboren 14 april 1849, was met zijn ouders in de buurt van de Speketersmolen komen wonen. Als kleine jongen kwam hij vaak bij molenaar Dirk Spil over de vloer en vond het prachtig als de molen draaide. Ook hij wilde wel molenaar worden, maar waar? In de notulen van de Speketerspolder lezen we: Tijdens een buitengewone vergadering van het polderbestuur werd op 29 decem ber 1874 besloten: ‘Op voorstel van den Voorzitter wordt aan de leden in omvraag gebracht om Dirk Spil te verzoeken nog een half jaar den molen te bemalen en A. Bommer verder te onderrigten. Na gemel de omvraag wordt zulks door de leden goedgekeurd en dus besloten, terwijl Dirk Spil, hier aanwezig, genoemd verzoek toe stemmend beantwoordt. Alzoo wordt be- huwelijk. Hendrik was rooms-katholiek en Neeltje Nederlands Hervormd. Zeven maanden later, op 8 februari 1839, werd dochter Grietje geboren. Ze waren over eengekomen de kinderen katholiek te laten dopen, deze afspraak zijn ze ook nagekomen. Grietje, Cor, Aagje en Her manns werden gedoopt in ’t Veld. De anderen: Arie, Maartje, Arie van 1849, Trijntje, Trijntje, Simon, Trijntje, Simon en Simon ontvingen dit sacrament in de parochiekerk van Tuitjenhorn. De dubbele namen: Arie, Trijntje en Simon geven aan dat er in dit gezin ook kindersterfte was. Omstreeks 1850 verhuisde het gezin naar een huisje in de Speketerspolder. Na een paar jaar bij zijn moeder te hebben gewoond, zat er voor de twaalfjarige Hen drik niets anders op bij een boer aan te kloppen en te vragen naar werk. Hij werk te dan bij de één, dan bij de ander. Bij één van die bazen ontmoette hij Neeltje Dekker uit Barsingerhom. Ze trouwden 3 juni 1838, Hendrik 21 jaar en Neeltje 24 jaar. Het was opnieuw een gemengd Grote gezinnen en kindersterfte kwamen in die tijd veel voor, zo ook bij Bommer. Het gezin breidde zich uit met acht kinde ren, waarvan er vier op jonge leeftijd overleden. De jongste zoon Hendrik werd op 29 juni 1816 geboren. Harmen verdiende de kost als losarbeider bij veeboeren in de omgeving. In de win ters van 1820 en 1821 trok hij richting de Zijpe. Daar werkte hij als graver en ‘plan kenschraper’ bij de aanleg van het Noord- hollandsch Kanaal. Op 19 januari 1823 overleed Harmen Bommer en in zijn overlijdensakte staat o.a.:’.... oud zes en vijftig jaren, wonende en overleden te Haringcarspel en Echteman van Grietje Keizer. Zoon van Hendrik Bommer en zijn vrou doch de naam van dezelve is onbekend. Beiden overleden. Kinderen verlieten vaak op jonge leeftijd het huis. Op het platteland verhuurden zij zich als boerenknecht of dienstmeid, zo ging het ook in het gezin Bommer. Toen Harmen was gestorven, had zijn vrouw Grietje alleen nog de zorg voor Grietje en de zevenjarige Hendrik. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 14