De Lange de Moraaz, AGENTEN der Rotterdamsche Hypotheekbank, verschaffen GELD op Hypotheek. Wie waren de bewoners? Gesticht en gesplitst. i te Alkmaar. De eigenaren van dit kantoor waren Anthonius Matthias de Lange, ban kier wonende te Bergen en Mr. Casper Jacob de Lange, bankier te Heiloo. Hun kantoor bemiddelde in effecten, regelde verzekeringen en trad op als tussenper soon bij de verstrekking van hypotheek- gelden. In de zomer van 1847 werd het perceel D 77, groot ruim 28 are, gesplitst en kwa men er twee nieuwe kadastrale nummers D-393 en D-394. Op het kleinste perceel, D-393 en 300 m2 groot, werd een kleine woning gebouwd. Bij de dienst van het Kadaster spreekt men dan van een stich ting en dikwijls wordt er een nieuw kada straal nummer aan toegekend. Ruim vijf entwintig jaar later vond er weer een ver nummering plaats. D-393 werd D-540 en het terrein werd vergroot tot 440 m2. Aan de kant van de Woudmeerpolder werd op dit perceel in 1873 een kleine stolp gebouwd. Bij het Kadaster werd het geheel omschreven als ‘huis met erf’Het gebied van D-394 werd vernummerd tot D-541. In 1875 werd het huisje, dat in 1848 was gebouwd, gesloopt. Het is interessant te weten wie er in het huisje en de boerenstolp hebben gewoond. Hendrik Bommer, een zoon van Harmen Bommer en Grietje Gorter, die getrouwd was met Neeltje Dekker heeft er met zijn gezin gewoond. Neeltje overleed in 1870. Hendrik hertrouwde te Warmenhuizen in 1874 met Trijntje Schouten, weduwe van Pieter Blaauw. Tezamen met haar dochter trok zij bij Hendrik Bommer in. Trijntje werd weer weduwe door het overlijden van Hendrik in de vroege ochtend van 10 augustus 1887. Trijntje Bommer-Schouten overleed in 1904 en aangenomen mag worden dat zij tot haar dood in de Speketer heeft ge woond. Aan de familie Bommer wordt in dit artikel geen verdere aandacht besteed. Elders in deze editie van ‘Toendertoid’ kunt u in het artikel ‘Van hannekemaaier tot molenaar’ meer lezen over de Bom mers. Dat er vroeger niet altijd met de beste materialen en niet op de juiste wijze werd gebouwd mag blijken uit het feit dat het huisje slechts 27 jaar heeft gestaan. Het boerderijtje uit 1873 viel in 1933 defini tief onder de slopershamer. Het gebrekki ge, of het niet uitgevoerde, onderhoud zal aan deze situatie debet zijn geweest. In 1935 werden de oorspronkelijke perce len D-77 t/m D-79 verkocht en daarmee verdween ook de naam van het kantoor De Lange en Moraaz uit de leggers van de Speketerspolder. Noord-Scharwoude/Heerhugowaard, najaar 1999 10 Advertentie uit de Alkmaarsche Courant van zondag 23 juli 1899.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 12