We hewwe drie jonkies. Te midden in het land. Ik ben de Speketer. 9 Als we de situatie van de Speketerspolder aan het begin van de negentiende eeuw bekijken, dan zien we in het midden van dit voormalige eiland een groot gebied van weilanden. Meer naar de ringvaart toe lagen de akkers. Het perceel waar lange tijd een boerenstolp heeft gestaan, lag in het midden van de polder en was per voet slechts te bereiken via een landpad. Dat pad vormde als het ware een oost-west- verbinding van de Waarlands- naar de Woudmeerpolder. Een deel van de Speketerspolder, met sec- tienummers D-77, D-78 en D-79 was in handen van de firma De Lange en Moraaz ‘Ik was nieuwsgierig naar de oorsprong van deze boerderij. Daarom heb ik bij het Kadaster te Alkmaar de perceelgegevens opgevraagd. Aan de ‘Stichting Waarland van Toen’wil ik vragen of kan worden uit gezócht wie er in deze boerderij hebben gewoond’, zo liet Jan Uff ons weten. Met behulp van zijn kadastrale gegevens en de bevolkingsregisters van de gemeente Harenkarspel kwamen we tot het onder staande gegeven. van ’t zweit werd ie wakker. Gelukkig maar dat ie het droomde. De veugeltjes heb ie deemei met rust leiten en hoi koikt er nou met heel are ooge nei. ’Den vloog ien van het echtpaar sissend en bleizend op je of. Tekening: Jan Uff. Toen ze de volgende dag boi de ouwe bouwval ankwamme en hullie plan nagers besprak, toe hoorde ze opiens een stem die zee: ‘Jullie hewwe niet meer bang te wezen hoor joós, de oiere benne uitbroed en we hewwe drie jonkies. Moete jullie die ers effies zien? We benne der zo kuin op as ik weet niet wat.’ Het was vader zwaan die dat zee. Toch nag wel een beet je bang liepe ze mee met de zwaan en zage deer moeder zwaan zwumme in een kloin slootje vlak naast de boederoi. Drie kloine jonkies vlak naast heur. ’Wat verlegen pit tig’, zee Freek. ’Stel je voor dat woi nou zo’n oi wegmaar verder kwam ie niet. Opiens hoorde ze weer dat rare gelach vanuit de bouwval. Met een skok keke ze die kant op. Ze verskóte d’r een ongeluk. Voor een kloin raampie zage ze een heel groot dik rond gezicht. Vlak deemei ging er een kloin deurtje open en een kloin heel dik vrouwtje zee: ‘Komme jullie maar effies nei binnen’ en metien kwam dat beetje gemeen klinkende lachie er achter an. Ze ginge toch nei binnen en kwamme in een kamertje. An de wand hinge alle maal biendere en ribbe en op een tafeltje in de hoek stonde een paar skoön ofkloven varkenskoppe. ‘Jullie koike deer wel raar op óf’, zee ze, ‘maar as jullie wete wie ik ben den begroipe jullie het wel. Ik ben de Speketer, en de baas van deuze polder. Ik hou alles goed in de gate en as er wat niet goed gaat, den doen ik deer wat an.’ Ze haalde een kloin luikie open en deer zage ze twei kloine dikke jochies zitten achter de tralies. ‘Ze moeten nag effies vetter worre’, zee ze, ‘nag effies spekkiger, den vreet ik ze op.’ ’t Kwoil liep uit d’r mond. ‘Wat hew ik er een trek in. Weet je wat deuze joós deede voor kwaie streke? Hier op het dak zat een spreeuwtje te broeden op voif oitjes. Leite die joós die nou toch meeneme wille. Ik zal ze wel vinde. Ik vreet ze skoon op.’ De joós keke mekaar ers an. De ien zag nag witter as de aar. Met een sprong ware ze boi de deur en holde in ien stuk deur nei huis. Onderweg zee Freek: ‘Ik haal nooit meer veugelnessies uit, nooit meer.’ Nat i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 11