EEN BOERENSTOL? IN DE SPEKETER. Jein UfJ-Arnold Lantman Tuinder aan de Luizeknip. Te oiere zoeken. 8 Deel van een kadaster- kaart uit 1877. De boerenstolp is omcirkeld. Enige tijd geleden ontvingen wij van Jan IJff, wonende te Noord-Scharwoude, een verhaal over het zoeken naar eieren in de voormalige Speketerspolder. Zijn verhaal, geschreven in onze streektaal ‘het Westfries’, is niet gebaseerd op de werkelijkheid. Het is een fictie, maar zeker niet minder leuk om te lezen. De vader van Jan IJff heette Gerard terwijl iedereen, die hem kende, sprak over Gé. Vader IJff woonde aan de Luizeknip aan het noordeinde van Oudkarspel. Hij was getrouwd met Hillegonda van Exter. Zij werd door de mensen Hiltje genoemd. Gé IJff was tuinder van beroep en had zijn land om de oost in de Speketers- en Woudmeerpolder. Dat was een van de redenen dat Jan IJff meer dan eens in deze polders op het land bij zijn vader werkte. Dichtbij de akkers van Gé IJff was die vervallen boerderij waarvan Jan in neven staand verhaal gewag maakt. De joós, Freek en Arie ware puur loof. Ze ware de hele dag de polder in weest te oiere zoeken. Dat dede veul joós voor heen. Ze hadde den een hele verzameling oiere. Het was er om begonnen om zo veul mogelijk oiere van verskillende veugels te hewwe. As ze den weer een nieuw soort vonden hadde, den pikte ze onder en boven een gaatje in dat oi en blieze het leeg. Ze kwamme den in een kissie met mooi wit zand op de bodem en werde den op een roitje legen, zo van ’t groóst óf. De polder weer ze an ’t zoeken ware dat was de Speketerspolder die lag zo beoos ten de Woudmeer, teugen het Waarland an. Zo midden in die polder stond een ouwe, half in mekaar zakte boerderoi. Onbeweund denkelijk. De joós durfde er nooit zo dicht bai te kommen, want op het erf van die bouwval, zo teugen een muur tje an, deer broede altoid een zwanenpaar. Ze hadde al een paar keer prebeert om deer een oi van te groipen, maar asje in de buurt van dat nest kwam, den vloog ien van het echtpaar sissend en bleizend op je of. De joós holde den weg, want ze had den weldrus hoord dat een zwaan je biene stik slaan kon met een klap van z’n vleu gel. Die paar keer, dat ze in de buurt van dat nest ware, en doodsbang weg hold ware, den was het net of er ientje hard lachte. Toch hadde ze bar veul zin in zo’n zwane oi. Dat had immers gien ien van de are joós. ‘We moete maar ers een goed plan bedenke’, zee Arie, ‘ientje de zwaan weg lokke en de aar gauw een oi groipe. We moste murgen nag maar weer ers pre- bere.’ ’t Zou heel aars lope as dat ze docht hadde. f

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 10