Specialiteiten. 43 Branchevervaging en veranderende consumenten. Het Productschap voor Vee en Vlees zat ook niet stil en startte landelijke campag nes. Bij een ieder van ons is de slogan bekend: ‘woensdag-gehaktdag’. Nieuwe trends werden ontwikkeld en het assorti ment van de slager breidde enorm uit. Het sudderlapje of de sucadelap heeft in veel huisgezinnen plaatsgemaakt voor de ham burger, het tartaartje of andere, bijna kant en klare, vleesgerechten. Tweeverdieners zorgen er bovendien voor dat alles anders wordt. Er is dikwijls te weinig tijd beschikbaar om van ieder vleesgerecht een culinair hoogstandje te maken. Vege tarische producten hebben hun intrede gedaan en het assortiment is, mede onder invloed van andere bewaar- en bewer- kingsmethoden, drastisch veranderd. Dat maakt het vak van slager zijn zo boeiend en zo bijzonder. Wat is gebleven, is het plakje worst als pa of moe met hun peuter boodschappen bij de echte slager haalt. Slager Wever kent ook zijn specialiteiten. De cornedbeef die zij vervaardigd is al sinds veel jaren van een bijzondere kwali teit. Tijdens de Slagersvaktentoonstelling in 1995 wist Hans Wever het maximale aantal punten van 50 te scoren en behaal de hij een gouden plak. Vorig jaar was de cornedbeef uit Waarland weer op de Slavakto. Toen gaf de vakjury 49 punten en werd er een zilveren medaille in de wacht gesleept. Natuurlijk blijft het een geheim waarom de cornedbeef van slage- 'Ga de goede kant uit. Tevredenheid door goede kwaliteit. Voorrangsweg: geen twijfel inogelijk richting Modelslagerij Jb. Wever winkel werd vergroot en in de nieuwe ruimte werd een koeltoonbank geplaatst. Tevens werd er een grote diepvriescel aangeschaft en nieuwe machines zorgden voor een nog betere verwerking van de producten. 12 December verrichtte Gert Lantman als voorzitter van de plaatselijke middenstandsvereniging de opening. Zoontje Ton Wever knipte bij deze gele genheid het lint door. Het plaatsen van een grote diepvriescel maakte het moge lijk op een andere manier te werk te gaan. Kon je voor de verbouwing alleen gedu rende de kalverenperiode vlees van dit jonge dier kopen, nu waren er mogelijk heden veel kalveren te slachten en in te vriezen. Soms werden er wel veertien kal veren op één dag geslacht. Liefhebbers van kalfsgehakt, -vlees en -niertjes kon den zo bijna een jaar rond op hun wenken worden bediend. Het bleef natuurlijk niet bij die ene ver bouwing. Tien jaar later werd er weer gemoderniseerd en kwamen er nieuwe hulpmiddelen voor de slachtplaats. Hans, die thans zorgt voor de tweede generatie van Wevers slagerij in Waarland, heeft ook enkele verbouwingen laten uitvoeren. Dat deed hij in 1981 en 1992. Aan het einde van de jaren ’50 trad er een enorme branchevervaging bij de midden stand op. Dit was een reactie op de zelf- bedieningssupermarkten, die vanaf de beginjaren ’50 in opkomst waren geko men. Scheidslijnen van assortimenten vielen ineens minder scherp te trekken. De kruidenier ging er toe over om vlees in blik te verkopen (cornedbeef, gehaktbal len in to-matensaus, Bicro-croquetten, knakworstjes). De melkman breidde zijn assortiment uit met koffie, thee, frisdran ken en bieren. De bakker en de slager ble ven natuurlijk niet achter. Bij de slager kon je pakjes of zakjes soep kopen, tafel zuur, sauzen en dressing waren niet meer alleen bij de kruidenier te koop. Deze ver anderingen waren in de begintijd kenmer kend. Dit gold ook voor de verkoop van snert die de slager zelf bereidde en de por ties nasi goreng of bami die de vrouw van de slager handig in haar domein samen stelde.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 45