Geldschieter voor de parochie. 30 juni 1900, werd hij tot voorzitter van deze polder benoemd. Na meer dan dertig jaar kwam er een einde aan zijn bestuurlijke inzet voor dit waterschap. Andries Dekker volgde hem op als voorzitter. Handtekeningen van bestuursleden van de Waarlandspolder d.d. 30 oktober 1889. 1. A. Zul, voorzitter. 2. A. Kroon. 3. S. Ligthart. 4. C. Bruin. 5. P. Nieuwboer, leden en D. Plaatsman, secretaris. Op dit land dat een paar honderd meter van de Waarlands molen lag, liet hij een boerderij bouwen. Zo kwam de familie Nieuwboer naar Waarland en is daar gene raties lang blijven wonen, (zie Toender- toid deel V, ‘effies aars’). Op 5 mei 1876 trouwde de jongste zoon van de familie met Trijntje van Schagen uit Waarland en het paar kwam te wonen in de boerderij die vader Nieuwboer had laten bouwen. Deze Westfriese boeren- stolp zou een belangrijke rol blijven ver vullen in het verdere leven van Pieter Nieuwboer. Het gezinnetje van Pieter en Trijntje Nieuwboer telde twee kinderen, Pieter junior geboren 5 september 1878 en Marijtje geboren 3 juli 1883. Net als zijn vader was Pieter Nieuwboer veehouder. Hij verstond zijn vak goed en wist door een zuinige maar goede bedrijfsvoering zijn boerenbedrijf uit te bouwen. Bij openbare verkopingen was hij steevast van de partij en zo kocht hij steeds weer opnieuw enkele bunders land. Op een gegeven moment was zijn bedrijf ruim dertig hectare groot en had Pieter Nieuwboer een van de grootste boerenbe drijven van Waarland. In zijn hoedanig heid van veehouder en geldschieter was hij betrokken bij de oprichting van de eer ste kaasfabriek in Waarland. In 1903 ver rees aan de latere Kerkweg de Coöpe ratieve kaasfabriek ‘Hoop op Zegen’. Pieter Nieuwboer was de grote geldschie ter achter de te stichten parochie in ons dorp. In de zomer van 1918 schonk hij aan de toekomstige parochie Waarland een flink perceel weiland, ter grootte van 85 snees (een snees is 238 m2). Hij koppelde aan deze schenking de voorwaarde dat op dit perceel de pastorie en de parochiekerk zouden worden gebouwd. Inmiddels woonde de dochter van Pieter Nieuwboer, Marijtje die was gehuwd met Cees Blankendaal, op de boerderij aan de latere Westkade. Nieuwboer wilde dat in deze boerderij een noodkerk zou worden inge richt tot het moment dat de bouw van de nieuwe kerk was voltooid. Zijn plotselin ge overlijden op 20 maart 1919 gooide aanvankelijk roet in het eten, maar dankzij een kordaat optreden van zijn zoon Piet kwam alles toch nog goed terecht en kon op donderdag 30 oktober 1919 de nood kerk in de boerderij worden ingezegend en in gebruik worden genomen. Voor Cees en Marijtje Blankendaal werd een nieuwe woning met schuur neergezet, net naast de plek waar later de kerk met pastorie zou den worden gebouwd. Zaterdag 22 maart 1919 was de uitvaart van Pieter Nieuwboer en werd er in de Martinus parochiekerk een Heilige Mis van Requiem opgedragen. Nieuwboer Het kon niet uitblijven dat Pieter Nieuwboer zich ook op een ander gebied zou inzetten voor de gemeenschap van Waarland. 18 Mei 1888 werd hij gekozen als bestuurslid van de Waarlandspolder, ruim twaalf jaar later, op donderdag 28 C rL/jn, r <92

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 32