Meer voor minder. Nieuwboerweg. Het college van bestuur van de Banne Harenkarspel kreeg tijdens de vergadering met de Hoofdingelanden begin februari 1924 toestemming grond aan te kopen voor de aan te leggen verbindingsweg. Van Piet Nieuwboer werd bijna 7.000 m2 grond gekocht tegen een prijs van 0.105 per m2, een ander perceel van 4.840 m2 werd voor 0.168 per m2 van Nieuwboer overgenomen. Enkele kleine perceeltjes grond van J. Jes, P. Roozendaal en P.J. Zutt gingen ook voor de vierkante meter- prijs van 0.50 tot 1.- van de hand. Bij Joh Keet moest men er duur aan. Keet wist dat ze zijn grond nodig hadden. Hij vroeg en kreeg veel meer. Voor 1.- per m2 kon De Banne aan de kat of aan de kaas. De totale kosten van grondaankoop bedroegen 2.089.02. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland verleende op 19 maart 1924 haar goedkeuring aan deze aankopen en met de toezegging van de Banne Harenkarspel ‘dat voor het werk benoodigde gereedschap voor rekening van de Banne kon worden aangeschaft en dat opzichter Cor de Vries belast zou wor den met het toezicht op de uitvoering kon met de aanleg van de verbindingsweg weldra worden begonnen. maarse stenenhandel C. de Wild leverde ze voor een prijs van 35.- per duizend. Zaterdag 24 mei 1924 was het werk, met uitzondering van het peerdepadje, gereed en kon deze verbindingsweg van De Sloeierd naar Waarland in gebruik worden genomen. De eerste weken kwam er niet zoveel verkeer via deze nieuwe weg. Nog steeds gingen families uit De Sloeierd naar de kerk in ’t Veld. Toen pastoor Vollering zijn gezag liet gelden, kwam hier langzaam maar zeker een einde aan. Pastoor Verbeme van de Martinusparo- chie te 't Veld had nu definitief het nakij ken. De weg werd in eerste instantie verhard met sintels, waarvoor veertig kuub nodig was. Deze werden gekocht voor een bedrag van 100.-. De overige verhar ding, in het midden van de weg een ‘peer depadje’ met straatstenen, zou men in het najaar van 1924 aanbrengen. De Alk- Uit de begroting voor het dienstjaar 1924 blijkt dat de Banne Harenkarspel voor de aanleg van deze weg een bedrag van 2.600.- had gereserveerd. Dat was meer dan aanvankelijk was begroot. Nadat alle rekeningen waren betaald en de toegezeg de bijdragen van gemeente en polders waren ontvangen bleek dat de kosten voor de Banne Harenkarspel nog hoger uitvie len. Op enkele guldens na was met de aan leg van deze weg 3.000.- van De Banne gemoeid. Daarnaast had De Banne nog met enkele andere tegenvallende uitgaven te maken gehad. Het boekjaar 1924 werd afgesloten met een nadelig saldo van 386.135. Om het gat te dichten en weer een redelijke kaspositie op te bouwen, werd er een lening afgesloten ter grootte van 5.000.- tegen een rente van 5.5 pro cent per jaar, met een jaarlijkse aflossing van 500.-, voor het eerst in 1925. In de raadsvergadering van de gemeente Harenkarspel op 22 april 1929 werd be sloten de naam van Nieuwboer te verbin den aan de weg die De Sloeierd met Waar land verbindt. Dit als postuum eerbetoon aan de man die zo bijzonder veel voor de Waarlandse gemeenschap heeft betekend. Pieter Nieuwboer werd op 7 november 1844 te Waarland geboren, als tweede zoon van Pieter Nieuwboer en Geertje Pater. Hij had slechts één broer, Jacob die op 11 november 1841 te Oude-Niedorp werd geboren. Vader Nieuwboer had tij dens een openbare verkoping van lande rijen van de Amsterdammer Bruno Tideman krap negen bunder land gekocht. begroting. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland kon zich vinden in het gewijzigde wegtracé en verleende boven dien haar goedkeuring aan de verhoogde bijdrage van de Banne Harenkarspel. Het bestuur van de Slootgaardpolder kreeg van haar ingelanden tijdens de vergade ring van 7 februari 1924 het fiat de helft van het begrote tekort van 300.- bij te passen. De ingelanden van de Waarlands- polder vonden dat te gortig en gingen niet akkoord met een extra bijdrage van 150.-. Later zou blijken dat het begro tingstekort van 150.- op het bordje van de Banne Harenkarspel zou komen te lig gen. 29

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 31