o, 7 Een eigen parochie. 26 'Het padje van Nieuwboer’ in 1890 en de Nieuwboerweg in 1954. Het ‘oude’pad boog achter de boerde rij van Nieuwboer afin noord-westelijke rich ting naar de ‘huidige’ woningen Andries Dekkerweg 7 en 11. Vanaf dat punt liep het pad in oostelijke richting naar de Slootgaardweg. Halverwege kon men aansluiting vinden op een ander landpad dat eindigde bij Slootgaardweg 3. Op de kaart uit 1954 zijn delen van dit ‘oude padje nog zichtbaar. Aan deze situatie zou weldra een einde komen door de vorming van een eigen zelfstandige parochie. De katholieke meester Antoon Smeets, hoofd van de Openbare Lagere School te Waarland, was een groot voorvechter van een eigen parochie in Waarland en greep elke gele genheid aan om zijn plannen helder en boodschappen halen, dan liep hun route ook via De Weel. Dit was altijd het geval als men met paard en wagen of met de boerensjees ging. Mensen, die niet over dergelijk vervoer beschikten, namen bij goed weer nog wel eens het landpad vanaf de Veluweweg dat hen voor een groot deel voerde over het weiland van Pieter Nieuwboer. De mensen gingen dan via het ‘Bullewoidje’, zoals men dat stuk land van Nieuwboer toen noemde. Dan konden zij halverwege de Zandweg bij de Halte Zijdewind de trein naar Schagen nemen. In de natte en donkere herfst- en winter maanden echter was het pad niet of nau welijks begaanbaar. De bewoners uit het oostelijk deel van de Slootgaard moesten als ze naar de Waarlandspolder wilden ook van deze route gebruikmaken of via de andere kant van hun polder naar het dorp. De ‘middelweg’ van de Slootgaard eindigde nabij de spoorwegovergang aan de oostkant van de polder. duidelijk te verwoorden. Weldra kreeg hij steeds meer medestanders. Toen pastoor A. Verberne in de zomer van 1918 plannen voor de bouw van een nieu we school in ’t Veld bekendmaakte, ondervond deze bij de Waarlandse bevol king geduchte tegenstand en versnelde daarmee onbedoeld de stichting van een parochie van de Heilige Wulfram. Een nieuwe school in ’t Veld, voor bijzonder onderwijs voor de gehele parochie met inbegrip van de Waarlands- en Sloot- gaardpolder, vond men duidelijk te ver gaan. Meester Smeets kon zich hiermee niet verenigen. Hierdoor zou hij de meer derheid van zijn leerlingen verliezen aan de katholieke school van Verberne. Tijdens een bezoek dat Smeets tezamen met Andries Dekker aan Deken J. van Heeswijk te Schagen bracht, kregen zij de opdracht in eigen omgeving een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden van een Waarlandse parochie. Wilden deze plannen kans van slagen hebben dan was het noodzakelijk dat de bewoners van de Slootgaard deel zouden uitmaken van de nieuwe parochie en zij deze ook gemakkelijk zouden kunnen bereiken. Een verbindingsweg naar de Waarlands polder zou dat sterk kunnen bevorderen. Inwoners uit De Sloeierd zouden zich dan zeker meer op Waarland richten. Een van de eerste zaken voor een goede bereikbaarheid van het gebedshuis die de -z^2^ V/ V z.-rCcinrlnrifl -/A

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 28