HET PADJE VAN NIEUWBOER. Arnold Lantman Betrokken bij Zijdewind. Via De Weel of het ‘Bullewoidje’. 25 In het midden van de jaren twintig werd, in het kader van een werkgelegenheids project, vanaf de hoek Veluweweg met de Weelweg een nieuwe weg naar De Sloeierd aangelegd. Daarmee kregen de bewoners van de polders Slootgaard en Waarland, na veel gesteggel, de beschikking over een betere verbinding en was er ook aan de oost kant van het dorp verkeer per as mogelijk. De aanleg van deze weg had heel wat voe ten in de aarde, want vanuit het buurtdorp ’t Veld was er weerstand tegen het maken van deze nieuwe weg. Dankzij financiële steun van de gemeente Harenkarspel en de twee genoemde polders aan de Banne Harenkarspel kon dit werk worden uitgevoerd. Aan deze verbindingsweg werd later de naam van Pieter Nieuwboer verbonden. In 1590 werd het ten noorden van de Waarlandspolder gelegen meer ‘De Sloot- gert’ drooggelegd. Korte tijd later vestig den zich de eerste bewoners in deze nieu we polder. De boerderijen werden zoveel mogelijk aan de ringdijk van de polder gebouwd. Slechts ‘de middelweg’, een landpad in het midden van het droogge legde gebied, zorgde er in eerste instantie voor dat de bewoners via dit pad de polder konden verlaten. Ook de weinige boerde rijen in de Waarlandspolder waren langs de ringsloot gebouwd, wegen kende het voormalige eiland nog niet. De bevolking was aangewezen op plaatsen in de omge ving. Het dorp Zijdewind lag dichtbij. Daar was nering en hadden ambachtslie den zich gevestigd. De mensen uit de Slootgaard waren via de ‘Uitreed van de Zandwegh’ dicht bij dit dorp. Tot ver in de tweede helft van de negentiende eeuw waren de kinderen uit deze polders voor het volgen van onderwijs op Zijdewind aangewezen. Het bestuur van de Sloot- gaardpolder vergaderde meestentijds in het café ‘Landmans Welvaren’ te Zijde wind en ook heel wat bestuursleden woonden daar. In 1865 werd de spoor wegverbinding Den Helder-Alkmaar in gebruik genomen en bij Zijdewind kwam een halteplaats. Boeren uit De Sloeierd voerden aan het begin van deze eeuw hun melk aan bij de Coöperatieve melkfabriek ‘Het Klaverblad’ te Zijdewind. Kortom: in dit dorp was sprake van bedrijvigheid. Ook de mensen uit de Waarlandspolder waren van oudsher georiënteerd op Zijde wind, ’t Veld en Oude-Niedorp. In Zijde wind kwam men voor zaken en in ’t Veld of Oude-Niedorp ging men ter kerke. Wilden de mensen uit de Waarlandspolder het dorp aan de oostzijde verlaten, dan moesten zij via De Weel. Wilden zij naar de Schager markt, of gingen zij daar Het bestuur van de Slootgaardpolder ver gaderde meestal in café 'Landmans Welvaren te Zijdewind. Op een balk staat: 'In dit café wordt zo gelogen, dat de bal ken zijn doorgebogen. Mede hierdoor voelden de bewoners van de Slootgaard zich betrokken bij Zijde wind. Dat is heden ten dage wel veran derd, maar nog steeds viert een deel van de mensen uit de Slootgaard traditiege trouw hun jaarlijkse kermis in Zijdewind. J

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 27