Verplaatsing. Een vergeten oorlog. Waarland, 1 juli 1999. 24 Kaart van het gevechts terrein tijdens de slag bij Castricum op 6 oktober 1799. wapenstilstand bij de gemeente Haring- carspel hun schade proberen te verhalen. Of de schade echt is uitbetaald, is niet bekend. Een deel van het archief van Haringcarspel over die periode ontbreekt. Uit de vondst van een koperen penny uit 1797 door Sjaak Bos in de Slootgaard mogen wij veronderstellen, dat de En- gelsen in Waarland en de Slootgaard zijn geweest. In Toendertoid 4 is over deze bij zondere munt geschreven. Ook in de Engelse geschiedenisboeken is niet uitgebreid over deze invasie-oorlog geschreven. Het was immers een debacle geworden. In hun archieven zijn summie re gegevens te vinden van o.a. de namen van de regimenten, hun samenstelling, het materieel en de aantallen van gewonde en gesneuvelde soldaten. Natuurlijk zijn er ook Engelse vrouwen en kinderen omge komen. Daar zal niets over bekend zijn, want zij werden immers niet belangrijk gevonden. Geraadpleegde literatuur: - De Lange herfst van 1799, Hans van Roo e.a. - Regio-Archief Noord-Kennemerland te Alkmaar. - Op zoek naar Castricums verleden, mei 1992. - Historie van Castricum en Bakkum, D. van Deelen. bij Castricum definitief verslagen. In die eerste oktoberweek had het Brits- Russisch leger 4.661 manschappen en het Frans-Bataafse leger ongeveer 3.400 sol daten verloren. Zeer ongeorganiseerd trokken de geallieerden zich terug op hun uitvalsstelling in De Zijpe. Bataafse huza ren, die ze achtervolgden, stuitten op vele achterblijvers, vrouwen en kinderen. Of het gezin van Donald en Maria Mc Pherson daar ook bij was, zal een vraag blijven. 18 Oktober werd de wapenstil stand getekend. De Britten kregen een vrije aftocht, echter met achterlating van groot materieel. De veroverde Bataafse vloot bleef wèl in Engels bezit. Een maand later, na nog veel plunderingen in onze regio, was de hele kop van Noord Holland weer vrij van Britse en Russische geallieerden. De hertog van York, als opperbevelhebber van het Brits-Russische invasieleger, ver anderde zijn strategie. De vierde kolonne moest de taak van de eerste kolonne over nemen. De Gordon Highlanders verlieten Niedorp en kwamen terecht in Bergen. Hun vrouwen en kinderen hielden zich zo ver mogelijk van het strijdtoneel. Sir Ralph Abercromby was van plan door te stoten naar Haarlem. Op 2 oktober werd gevochten in de duinen en op het strand van Egmond. De eerste belangrijke veld slag van het 92e regiment bij ‘Egmond op Zee’ was een feit en daarom staat deze gebeurtenis vermeld op hun vaandel. Vier dagen later werden de Engelsen en Russen O o

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 26