F F ’EEN SCHOT’ IN OUDE-NIEDORP. J Jd M Piet Kleverlaan De Gordon Highlanders. In 1795 sloten de Bataafse Republiek en Frankrijk met het Haagse Verdrag een bondgenootschap, waarbij o.a. werd inge stemd met een blijvende aanwezigheid van Franse troepen in ons land. Dat zinde de Engelsen niet, zij wilden het stadhou derlijk gezag herstellen. In 1799 kozen zij voor een invasie op de Hollandse kust met als doel de Fransen te verdrijven. De ‘vergeten oorlog’ van 1799 duurde niet langer dan twee maanden. Een Engels invasieleger van ongeveer 27.000 man probeerde met behulp van 10.000 Russische militairen een tweede front tegen Frankrijk en zijn revolutionaire bondgenoten te openen. Dat mislukte. Deze strijd kostte duizenden soldaten en burgers het leven en liet een spoor van vernielingen achter. Het is 200 jaar geleden dat deze invasie plaats vond. In diverse plaatsen in Noord-Holland is deze oorlog herdacht. In deze Toendertoid wordt op bescheiden wijze aandacht geschonken aan een bijzondere gebeurtenis tijdens deze oorlog. Een doopakte in de registers van de Nederlands Hervormde kerk te Oude-Niedorp is de aanleiding van dit artikel. De dorpskern van Oude Niedorp omstreeks 1800 met links de Hervormde Werenfridus kerk. In 1977 Ook Russen namen deel aan de strijd. De hertog van York had in die tijd het opper bevel over de Engelse troepen en werd gekozen als de verantwoordelijke man voor de gezamenlijke invasie. Daarvoor moest eerst het Britse beroepsleger op oorlogssterkte worden gebracht. De mees te van de twintig Engelse infanterieregi- menten waren sterk onderbezet en werden aangevuld met leden van de vrijwillige ‘militia’Vier Schotse regiments of foot is deze door blikseminslag hadden wel voldoende manschappen. afgebrand.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 23