Eervol ontslagen. Waarland-Heerhugowaard, 29 juni 1999. Pieter Appelboom. was snel gemaakt. Met zes van de zeven stemmen benoemde de gemeenteraad met ingang van 1 november 1865 P. Appel boom tot opvolger van meester Smit, met de aantekening dat ‘hij zich gedragen hebbe naar de thans bestaande instruc ties Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief ‘Noord-Kennemerland’ te Alkmaar. - Archief gemeente Harenkarspel. - Archief gemeente Oude-Niedorp. - Archief Verenigde Noord-Hollandse Dagbladen te Alkmaar. - Stadsbibliotheek Haarlem. - ‘Veenhuizen van vroeger’ door Ed Dekker, 1993. Gerrit Smit, de eerste hoofdonderwijzer aan de lagere school te Waarland, vertrok in september 1865 naar Veenhuizen. Ruim 35 jaar bleef hij daar als onderwijzer werkzaam. Op de zeer hoge leeftijd van 90 jaar overleed hij daar op 29 maart 1926. Op de oproep van de gemeente reageerden vier personen; J. de Vries te Alkmaar, W.J. van den Bildt woonachtig te Beverwijk, R.J. Jellema uit Opperdoes en P. Appel boom te Winkel. Burgemeester Francis en de schoolopziener namen hen op 23 sep tember 1865 een examen af. De keuze De Waarlandse bevolking en de gemeen teraad van Haringcarspel betreurden zijn vertrek, zij verloren een voor die tijd uit stekende hoofdonderwijzer. De gemeente verleende hem op 12 september 1865, ‘gelet op de waarneming van zijnen betrekking als hoofdonderwijzer en dat hij zich uit dien hoofde zeer verdienstelijk heeft gedragen’, eervol ontslag per 1 oktober aanstaande. In dezelfde vergade ring werd besloten ‘de voorzitter te magti- gen om den sollicitanten naar de vacante school in het Waarland, vanwege het gemeentebestuur nachtverblijf aan te bie den van de 22e op den 23e dezer maand- einde, zoodat door hen voor het examen kennis kan worden gemaakt met de stand en de ligging van school en wooning in het Waarland alhier. taris-penningmeester van de Banne en polder Veenhuizen en ook was hij actief binnen de kerkgemeenschap. Op de zeer hoge leeftijd van 90 jaar overleed hij op 29 maart 1926 te Veenhuizen. Pieter Appelboom was een oude rot in het vak. Geboren in 1817 te Akersloot, in 1850 getrouwd met Greetje Terbeek uit Heiloo, was hij tien jaar onderwijzer geweest in Hombeek, een plaatsje in de omgeving van het Belgische Mechelen. Daar waren ook hun beide kinderen, Maria en Petrus Gerardus, geboren. Noord-Holland bleef echter trekken en Winkel werd zijn volgende werkplek. Nu zijn kinderen zelf al konden bijdragen in de kosten van levensonderhoud, durfde hij, ondanks de matige beloning, de stap naar de school in Waarland aan. Een nieuw gebouw, modem ingericht, een niet te grote groep kinderen. Hij dacht zijn car rière hier op een goede manier te kunnen afsluiten. Na een maand van gedwongen vakantie luidde meester Appelboom op 1 november 1865 de schoolbel voor een nieuwe ronde in het ‘Onwijs gave onder wijs’ in Waarland. 20

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 22