Een luidklok met heldere klank. 18 Het bestuurlijk centrum van de gemeente was tot 1871 het dorp Haringcarspel. In dat jaar werd een nieuw gemeentehuis betrokken te Dirkshorn. Haringcarpel werd hierna Kerkbuurt genoemd. De tekening van Haringcarpsel werd in 1724 door Cornells Pronk gemaakt. Voor de officiële opening hadden de kin deren een feestlied geleerd. De opening werd verricht door de inspecteur voor het Lager Onderwijs in Noord-Holland, de heer A. Belloo. Natuurlijk was burge meester Francis aanwezig, samen met de leden van de schoolcommissie voor de aanbesteding, waarin de raadsleden H. Bijpost, G. Doekes en J. Groot zitting hadden. Ook opzichter Sebil en Aagje Over-Bos waren er op hun paasbest aan wezig. De bewoners uit de polders en het Niedorper Verlaat kwamen in grote getale naar deze dubbele feestdag. Nooit eerder had er een dergelijke gebeurtenis plaats gevonden in de toen nog zo dun bevolkte polders. Ze hadden nu een eigen school waarop ze best trots konden zijn. Een comité uit de bevolking bood namens de gemeenschap een fraai cadeau aan: een kleine luidklok met een heldere klank. Meester Smit kon een kwartier voor de aanvangstijd deze klok luiden en bij het begin van zijn lessen. De jeugd zou hier door tijdig op school moeten kunnen zijn. Meester Smit was trots op zijn nieuwe school. De aannemer had een grote boe kenkast getimmerd van 2.50 meter hoog en 1.50 meter breed. De boekenplanken waren breed genoeg om het lesmateriaal te kunnen bergen. Ook de schoolbanken, 14 stuks met een lengte van 3.50 meter, zagen er goed uit. Er waren vier letterbor- den gemaakt, welke over elkaar gescho ven konden worden. De borden waren afgestemd op de verschillende leeftijden en leerprogramma’s van de kinderen. Zelf had hij een letterkast uitgezocht. Volgens het bestek had hij daar 40. - aan mogen besteden. De gemeente Haringcarspel had het nieuwste lesmateriaal aangeschaft: een stel maten en gewichten, een rekenlat en een ezel met bord en een stel voorwer pen voor de vormleer. Op een plank voor in de klas stonden de meeste voorwerpen opgesteld en meester Smit verschafte na het officiële gedeelte de nodige uitleg aan alle belangstellenden. ren enkele dienstmeiden bereid te helpen bij het schoonmaken van de nieuwe school. Want men wilde het openingsfeest laten samenvallen met de vijftigste ge denkdag van de onafhankelijkheid. In 1813 immers was ons land definitief bevrijd van het Franse juk en werd ons land een koninkrijk. Elk jaar op 17 november vierde men uitbundig feest. Bijna twee weken was er tijd om het gebouw schoon te maken en in te richten met de nieuwe banken, leerattributen en schoolspullen. In het weekend van zater dag 14 en zondag 15 november werden de laatste leermiddelen uit het noodlokaal, de voormalige molenaarswoning, door Piet Volkers naar de school gebracht.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 20