INSCHRIJVING. VAN STAAT Meerwerk. Een halve eeuw onafhankelijkheid. 17 De Provincie en de gemeente Haringcar- spel vonden het echter alleszins billijk, gezien de omstandigheden door het over lijden van aannemer Jan Over, dat zijn weduwe werd verplicht alleen de extra kosten van de opzichter te betalen en dat er slechts 44. - in mindering op de aan- neemsom werd gebracht. Het verschil tussen de laagste en de hoogste inschrijver bedroeg maar liefst 31 De gemeente kon hierna de rekening gaan opmaken, want naast de bouwkosten wa ren er vanzelfsprekend nog extra kosten gemaakt. Gerrit Boekel ontving 26.50 voor de aanleg van de tuin bij de onder- wijzerswoning. De heer G. Meijer te Schoorl bracht 32.50 in rekening voor het leveren en planten van het plantsoen en tuin bij de school in Waarland. Hij plantte daarvoor 6 vruchtbomen a ƒ.1.- per stuk en 200 ypen a 12.- per 100 stuks en bracht tot slot 2.50 aan arbeids loon in rekening. Piet Volkers kreeg 68.- voor de verhuur van zijn molen huis. De investering van 75.- die Volkers aan de polder had betaald voor de aankoop van het molenhuis leverde op deze manier een fors rendement op. J. Deutekom had het transport geregeld van de schoolbanken en de huur vooruit betaald en dat leverde een nota op van 33.-. Schilder D. Eriks had nog een for se nota van 37.19. Problemen kreeg de gemeente nog met Aagje Bos, de weduwe van aannemer Over. Volgens haar was er meerwerk gedaan, maar uit de aantekenin gen van haar man was dat niet meer nauw keurig te achterhalen. Eindelijk, nadat no taris Comelis Boonacker te Schagen op nieuw een ‘verklaring van geregtigdheid’ (een verklaring van erfrecht) had opge steld, kreeg zij op 3 oktober 1864 haar laatste nota betaald, elf maanden nadat de oplevering had plaatsgevonden. Totaal kostte de bouw, inclusief de grond aankoop van 400.- van Piet Volkers, notariskosten en kosten van de opzichter 7.506.88. De financiering werd als volgt geregeld: het Rijk en de Provincie droegen elk 2.253.94 bij in de kosten. Het restant 2.700.- werd door de gemeente betaald. Een inschrijving in het Nationaal Schuldregister werd verkocht voor 630. -, 570. - kwam uit de lopen de middelen en tot slot werd van een par- Na de oplevering kon meester Smit zich bezighouden met de verhuizing. Half november namen hij en zijn vrouw afscheid van Ariën Kroon en Trijntje Bos bij wie zij een ruim j aar gastvrij onderdak hadden gevonden. Midden in het land vonden zij een voor die tijd prachtige woning met een ruime kamer, woonkeu ken, drie slaapkamers met twee bedste den, een grote kelder en ruim voldoende bergruimte. De school was ook prima naar hun zin: één groot lokaal van 10.25 x 7.00 el, groot genoeg voor de 60 leerlingen. Het pionierswerk zat er op. Vanaf dit moment zou meester Smit normaal les kunnen geven. Met harde hand was orde en tucht hersteld en de vrijgevochten jeugd had na de te lange vakantie van 1862 zich weer kunnen schikken in een normaal schoolleven. Na de oplevering van de school door uitvoerder Rutsen wa- ticulier een bedrag van 1.500. - geleend Acht aannemers schreven tegen een rente van 5% met een looptijd z'” °P aanbesteding. van vijftien jaar. Opvallend is het ontbre ken van de vijftig gulden welke door de gemeente aan Piet Volkers zou worden betaald voor het in orde maken van het bouwterrein. Daarnaast was er aan meer werk nog een bedrag van 299.-. Dit bedrag werd uit de post onvoorzien vol daan. yé^z INSOHR IJ VERS. WOONPLAATS. N A M N. VOOWAMÏ». Gï MIEN TE. PBO VINCÏE. Z3 BEDBAG DEK INSCHRIJVINGEN

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 19