Het aldaar stellen van eene school. Ondertussen zat burgemeester Comelis Francis van de gemeente Haringcarspel niet stil. Zijne Majesteit Koning Willem- III en de Provincie hadden op advies van de schoolopziener goedkeuring verleend aan het plan om het aantal scholen in de gemeente met één uit te breiden. De kos ten van de bouw zouden voor de gemeen te Haringcarspel 2.700. - bedragen. Een bedrag waarvoor voldoende dekking was gevonden. Ook voor de exploitatie van de school waren voldoende middelen be schikbaar, zeker nu het schoolhoofd ak koord was gegaan met een jaarsalaris van 500,-. De schoolopziener had een hoger bedrag geadviseerd. De eerste zorg van de gemeente was nu de bouw van de nieuwe Donderdag 29 januari 1863 vond ten kan tore van de Commissaris des Konings te Haarlem de aanbesteding plaats. Natuur lijk was er een delegatie van de gemeente Haringcarspel onder leiding van burge meester Francis bij de aanbesteding aan wezig. Acht aannemers hadden op het werk ingeschreven. Klaas Blom uit Scha- gen bleek met 8.898. - de hoogste en Eene vertrek schieten en waterdigt ingerigt. school aan te pakken. Burgemeester Francis had daartoe de nodige volmachten van de gemeenteraad verkregen. Op 30 december 1862 had de Hoofdingenieur van de Waterstaat bestek en voorwaarden gereed voor ‘het bouwen van een school en onderwijzers woning in de Waarlands- polder’. In paragraaf 1 werd de volgende algemene omschrijving van het werk vermeld: ‘De in dit bestek bedoelde werken bestaan in het aldaar stellen van eene school met eene onderwijzerswoning, het maken van een regenbak bij dit gebouw, benevens het maken van een bruggetje dat toegang naar het terrein van dit gebouw verschaft, enz. enz.’ van enkele weken slaagde hij daarin. Steeds meer en meer lieten de ouders hun kroost naar school gaan en langzaam maar zeker raakte het primitieve onderkomen vol. Met moeite konden de achtenvijftig kinderen een plekje vinden in deze be perkte ruimte. Jassen en petten werden in een hoek opgestapeld en bij de buitendeur lag een grote hoop klompen. Aan het einde van de schooldag leverde dit een dagelijks ‘gevecht’ op om ieders eigen dom weer terug te vinden. Meester Smit had uit eerdere ervaringen een ding goed onthouden. Te vaak had hij collega’s zien struikelen onder het motto: ‘Met de orde is het nooit wat geworde. Hij zou voor de orde zorgen. Vanaf het begin hanteerde hij dan ook het gezag met harde hand. De jeugd, elke schooldiscipline ontwend, had al snel in de gaten dat met meester Smit niet viel te spotten. Het laat zich raden, dat meester Smit zich een echte pionier voel de. Onder de meest erbarmelijke omstan digheden moest hij zijn leerlingen, in leef tijd variërend van zes tot elf jaar, de grondbeginselen van lezen, schrijven en rekenen bijbrengen. Een extra handicap had hij doordat hij zijn schooltje pas gaan deweg het schooljaar was begonnen. In die tijd liep het schooljaar van 1 mei tot en met 30 april. Hij begon formeel per 1 sep tember, maar feitelijk begin oktober, het moment waarop hij enige orde en regel maat had kunnen bewerkstelligen. Nee, gemakkelijk had Smit het niet in zijn nieu we baan. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. 13 De Alkmaarsche Courant van 1 februari ‘63 noem de als laagste inschrijver J. Oven te Oude-Niedorp. In de Haarlemsche Courant van 13 januari 1863 werd de aanbeste ding breeduit vermeld. Op Donderdag den 29,un Januarij 1863, del namiddags ten half drie ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het Lokaal van hét Provinciaal Beatuur te Haarlemnamens en voor rekening van het gemeente-béstuur van Harenkarspelworden overgegaan tot de Aanbesteding van: Het Bauwen van eene School enOnderwyzerswoninginde Wtar- landtpolder (gemeente Harenkartptl.') De Aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving ingevolge srt. 18 van het Bestek. Het Bestek is, tegen betaling van.tien Cents per Exemplaar, te verkrijgen aan het Lokaal van het Provinciaal Beatuur voornoerad; tan hét Bureau van Buitenlandsche Paspoorten op den Damte Amsterdam en aan de Gemeente-Secretarie van Harenkarspel. Nadere inlichtingen zjjn te bekomen bij den Burgemeester van Harenkarspel cn bij den ontwerper van het Bestek den Heer 0. KATER Pz.Opzigter van denWatersttat te Hoorn. De aanwijzing in loco zal geschieden op Zaturdag vódr de Besteding, Aanbesteed zijn: den 27 te Hoorn het maken van een stoomgemaal tot zuivering der stadsriolen, aan J. Zeilemaker. voor 11300den 29 te Haarlem het bouwen van eene school en onderwijzerswoning in den Waarlandspolder, sem. Haring carspel, aan J. Ocen, te Oude Niedorp. voor/ 6770,

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 15