Caput ii. f&ona et 31 omina 3ff/ 3 7^ 3 De band met pastoor bleef. wanneer er sprake was van liefde was dit mooi meegenomen. Gelukkig konden ze het goed met elkaar vinden. Op 8 novem ber 1896 trouwden ze en trok Sijtje met haar vier kinderen bij Jaap in. Ze nam wat van haar eigen spulletjes mee en het fami lieportret werd opgehangen in de woonka mer. Binnen vijfjaar waren bijna alle kin deren het huis uit. Jaap en Sijtje wilden kleiner wonen en Jaap wilde graag terug naar zijn geboortegrond, naar Waarland. Het zal omstreeks 1920 zijn geweest toen een opkoper bij hen aanklopte en aan Sijtje vroeg of ze nog wat te koop had. De man zag er redelijk verzorgd uit en mocht daarom wel binnenkomen. Weldra viel zijn oog op het schilderij en na de thee vroeg hij haar of het familieportet te koop was. Sijtje wilde er geen afstand van doen, maar hij hield nogal stug vol en met de woorden ‘ik kom nog wel eens terug’, vertrok hij. In 1919 werd de parochie Waarland gesticht. Op 1 december 1920 kon pastoor Uit dankbaarheid voor deze bijzondere gift werden Jaap, Sijtje en haar dochter Bets met haar man Simon Leegwater op tweede paasdag 1922 bij pastoor Vollering te gast gevraagd. Dit was een hele gebeur tenis en Sijtje heeft toen nog eens duide lijk tegen de pastoor gezegd dat het schil derij eigendom van de parochie moet blij ven. Omstreeks 1930 betrokken Jaap en Sijtje een huis midden in het land, dat alleen via een pad vanaf de Weel weg was te berei ken. (Nu: het huis van de Rob en Hanneke Treur, Beemsterboerweg 4.) Sijtje was streng, precies en hield van schoon. Alles was op regel en het was er deftig in huis. Haar enige zoon, Jaap Waij, woonde met zijn vrouw en kinderen aan het Niedorper Verlaat. Jaap wilde niet dat zijn moeder het huishouden alleen deed en daarom stuurde hij vijf dagen per week zijn doch ter Gré. Deze was toen 12 jaar en kwam elke middag met de fiets vanaf de naai school uit ’t Veld. Ze deed wat boodschap- Vollering de nieuw gebouwde pastorie betrekken. Sijtje, een zeer vrome vrouw, wilde ter gelegenheid hiervan de parochie graag een cadeau geven. Ze wist dat al haar kinderen het schilderij uit 1823 prachtig vonden en dat ze het allemaal graag wilden hebben. Sijtje was bang dat er narigheid in de familie zou komen als ze het portret aan een van de kinderen zou geven. Ze wilde geen ruzie en vond het een goed idee om dit kunststuk aan de parochie te schenken op voorwaarde dat het een mooie plaats zou krijgen en dat het altijd in de pastorie zou blijven. 3 NAMEN DER WELDOENERS. JAAR EN DATUM DER SCHENKING. ■732 z A 10 Uittreksel uit het regis ter van weldoeners en geschonken goederen van de parochie van de H. Wulfram. Kerk en pastorie. De foto is genomen kort na de ingebruikname in 1922.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 12