OP Z’N PA ASBEST IN DE PASTORIE. Piet Kleverlaan Paulus Joëls Rosenberg. 8 Op z 'n paasbest in de pastorie: de familie Kraakman-Schilder. (foto: M. Rob). Hij werd in 1773 geboren te Amsterdam. Zijn vader was Joëls Abrahams en zijn moeder heette Vrouwtje Wijnschonk. Pau lus Joëls was van joodse afkomst. In 1811 heeft hij bij de invoering van de wet op het hebben van een vaste achternaam gekozen voor de ‘nieuwe’ familienaam Rosenberg. In 1820 woonden Paulus Joëls, zijn vrouw Maria Klijn en hun dochters Cornelia en Vrouwtje te Noord-Scharwoude. Met het beroep van huisschilder verdiende hij te weinig. Hij moest wat bijverdienen en deed dit met decoratie- en portretschilde ren. Paulus Joëls ging de boer op en klop te aan bij rijke lui. Hij had een voorbeeld- schilderij bij zich en vroeg aan hen of hij ter gelegenheid van een bepaalde gebeur tenis een schilderij mocht maken. Dit luk te o.a. bij de familie Kraakman-Schilder te Zuid-Scharwoude. Pieter Kraakman is op 25 november 1782 gedoopt in de R.K. kerk te Noord-Schar woude en op 5 februari 1804 trouwde hij aldaar met de negentienjarige Trijntje Schilder. Tezamen met hun vier kinderen staan ze afgebeeld op het schilderij uit In mei 1998 verscheen het boek ‘Aangekleed gaat uit’ van Marianne Havermans- Dikstaal; hierin beschrijft ze de Westfriese kleding en cultuur uit de periode 1750 tot 1900. In het fraai uitgevoerde boekwerk is ook een foto opgenomen van een schilderij uit 1823, dat hangt in de pastorie van de Heilige Wulframparochie te Waarland. Op dit met waterverf vervaardigde schilderij is de familie P. Kraakman uit Zuid Scharwoude geportretteerd. Het boek geeft informatie over de kleding en over de per sonen van deze rijke familie. Dit artikel verhaalt over de kunstenaar en de wijze waar op het schilderstuk naar Waarland kwam.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 10