WESTFRIESE VROUW. UIT HET DAGBOEK VAN EEN NEGENTIGJARIGE Joop Zutt Korte scheve beddeurtjes. Het getal was mooi afgerond. Zes dagen per week op de fiets van Wervershoof naar Hoogkarspel begon vader Hoogeboom zwaar te vallen. Met tegenzin verhuisde het gezin naar de helft van een dubbel woonhuis, eigendom van de baas. Op de vraag het huis een beetje op te knap pen, kwam een afwijzend antwoord. Na vijf jaar moest men het huis verlaten. ’Een dochter van de baas ging trouwen en moest die er in.’ Het huis werd toen wèl gron dig opgeknapt. Vijftig jaar later, toen Afie Hoogeboom-Meester deze episode uit haar leven beschreef, kon zij er zich nog kwaad over maken. ’Als je geld hebt, dan kan je huizen bouwen en als je het niet hebt, dan kun je stenen sjouwen.’ Ook de wonder baarlijke genezing van malaria en het ’bonen pikken’ worden uitvoerig beschreven. Afie Hoogeboom- Meester. Na ruim vijf jaar in Wervershoof ge woond te hebben, gingen we verhuizen naar Hoogkarspel in een groot oud huis van de baas Klaas Schipper. Daar hadden we wel eerder in kunnen komen, maar Pa Maar we hebben er vijf jaar gewoond en toen moesten we er alweer uit. Er ging een dochter van de baas trouwen en toen moest die er in. Maar toen werd het wèl van boven naar beneden opgeknapt. Voor een goede werkman (want dat was Pa) hadden ze niks over. Toen wij er nog maar kort woonden, was ik weer in verwach ting, (van Corrie, die nu in Genderingen woont) dat was de tiende. Ik was toen wilde liever niet zoo kort bij de baas wonen, want zei hij: ’Er kan niks van dit of dat wezen, of ze komen je halenMaar die lange fietstocht door weer en wind begon hem ook zwaar te vallen. Nu wij er naar toe, maar dat huis viel me ook weer zoo af. Een grote ouderwetse kamer, zoo lelijk geverfd, met van die korte scheve beddeurtjes. Ik zei: ’Moet ik nou weer in zoo’n oud rothuis?’ Ik stond er zoowat bij te huilen. Nu ik dacht: 'Ik vraag aan de baas of er lange beddeuren in gemaakt mogen worden, en de kamer overgeschil derd mag worden. Al is het maar één keer.’ Daarvan zou het aardig opknappen en dan was ik tevreden geweest. Maar niks hoor. Het mocht niet van de baas, want een oud huis opknappen, daar kon hij niet aan beginnen. 2

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 4