Voorwoord. Wij ontvingen van: een I Alle gevers veel dank en u weet het,... dankzij uw schenkingen kunnen wij onze verzameling uitbreiden. Bent u in het bezit van historisch materiaal, dan kunt u dit bij onze Stichting voor het nageslacht veilig stellen. In dit geval kunt u bellen met Jeanet Street, 0226-421574. Namens het bestuur, Joop Zutt, voorzitter. Vijfentwintig leden stelden ons de afgelo pen maanden materiaal ter beschikking, zodat in dit nummer de ruimte ontbreekt om alles te vermelden. De giften variëren van tuindersgereedschap tot kerkboeken, van schilderijen tot bidprentjes en van foto’s tot musketkogels. Tijdens de najaarsbijeenkomst 1998 heeft Riet Wever-Appel de voorzittershamer neergelegd. Vanaf de oprichting op 7 oktober 1991 heeft zij met verve haar taak vervuld. Onder haar leiding is het ledental uitgegroeid tot bijna 550. Met een gerust hart durfde Riet haar taak over te dragen in de wetenschap, dat zeer vele (oud-) Waarlanders de Stichting een goed hart toedragen en dat leden zich meer en beter bewust zijn van de betekenis en het belang van de plaatselijke geschiedenis. Oude gebouwen en monumenten staan in de belangstelling en zijn onder de aan dacht gebracht van inwoners en overheid. Bekende voorbeelden zijn de herbouw van de Weelbrug en het oude Molenhuijs. Riet heeft zich volop ingezet beide objec ten voor ons dorp te behouden en met gepaste trots mogen we stellen dat zowel de Weelbrug als het Molenhuijs er weer perfect bijstaan en ons dorp zullen blijven sieren. Riet heeft afscheid genomen als voorzitter, maar blijft gelukkig deel uit maken van het bestuur. In de komende uitgaven van Toendertoid zult u regelma tig werk van haar hand tegenkomen. Dit voorjaar vond er in Waarland een kleine volksverhuizing plaats. Zesentwintig wooneenheden in het nieuwe Sabinahof kregen de eerste bewoners. Zij lieten in het dorp een huis achter dat ook weer nieuwe bewoners kreeg. De Stichting Waarland van Toen heeft de vrijheid genomen om ieder van hen persoonlijk aan te schrijven met het verzoek kritisch te kijken naar voorwerpen, gereedschap pen, oude boeken en tijdschriften welke van belang kunnen zijn voor de geschie denis van ons dorp. Te vaak immers ver dwijnen spullen die het bewaren waard zijn. Zowel onze Stichting Waarland van Toen als de Stichting Molenhuijs Waar land nemen uw spullen gaarne in ont vangst. Op 5 mei a.s. wordt het Molenhuijs offi cieel geopend. De waterschapsgeschiede- nis van onze polders vormt de hoofdmoot van een permanente tentoonstelling. Een 25 minuten durende videoband toont beelden van de overstroming van de Bleekmeer in 1921, een rondleiding in de molen door Cor van der Heijden, een ’Rondje Waarland’ met Aris Groen en tot slot wordt de rol van het voormalig Waterschap Waarland belicht. Een deel van het Molenhuijs is bestemd voor wis selende exposities. Bep Dekker-Keesom bijt de spits af en toont schilderijen van haar hand en van haar leerlingen. Het Molenhuijs heeft met deze opzet een prima bestemming gekregen en bezoek is zeker de moeite waard.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 3