n fel Klaverjassen troef. Schiphol 13 juli 1958, de grote dag, Annie Bruin te midden van haar dierba ren. Na Wainfleet verhuisde het gezin naar deze M’o- ning in Port Colborne. schrikkelijk eenzaam. Ze woonden naast de Hollandse familie Vink en bij het min ste of geringste liep Annie direct naar ze toe. Heimwee naar haar geboortegrond en de familie knaagde zo hevig aan haar dat ze desnoods kruipend terug naar Waar land had willen gaan. Het contact met familie en bekenden werd in stand gehouden door middel van een intense briefwisseling en zo nu en dan een telefoontje. In het voorjaar van 1959 bracht de post voor Annie en Cor twee fijne brieven mee uit het moederland. Luus zou op 29 april met Arie de Nijs trouwen en vader en moeder Nieuwboer gaven feest omdat zij op 3 mei 50 jaar gehuwd waren. Dat waren twee redenen om over te komen naar Holland en Annie had zoveel verlan gens naar ‘huis’ dat ze de tussenliggende tijd nauwelijks kon afwachten. Voor de tweede maal binnen een jaar vloog Annie, maar nu alleen, de Atlan tische Oceaan over zich verheugend op het weerzien met familie, bekenden en het dorp Waarland. ken wuifden nog eenmaal naar de familie, de grote vlucht begon. Na tien uur vliegen ging de deur van het vliegtuig open en lag de stad Montréal aan hun voeten. Vandaar ging de reis verder naar Wainfleet. Eenmaal aangekomen op de plek van bestemming vertrok Cor met de oudste jongens om op een tabaksplantage te wer ken. De afstand van huis naar de plantage was te groot om dagelijks heen en weer te reizen, dus lag vader met de jongens in de kost en kwamen ze alleen in het weekend thuis. Tante Bets had zelf geen kinderen en kon met dat jonge spul helemaal niet overweg. Kinderspeelgoed, dat her en der rondslin gerde, was haar een doorn in het oog en werd gauw weggestopt. Annie bleef met de jongsten achter en voelde zich ver- De jaren verstreken en Cor had in Canada een klein eigen bedrijf opgebouwd waar mee hij het levensonderhoud voor zijn gezin verdiende. Wederom was hij zelf standig ondernemer, maar nu verkocht hij aardappelen, eieren, appels en limonade. Ook Annie en de kinderen hadden er druk werk mee want het aantal klanten bedroeg niet zelden honderd per dag. De verdien sten waren prima en ruim voldoende voor huisvesting, kleding, voeding en scho ling. En er was geld om een nieuwe piano te kopen, die ze zo node had moeten mis sen. De vrouwen aan wie Cor zijn spullen afleverde hadden vaak medelijden met hem en zijn grote gezin. Met een meewa rige blik stopten ze Cor dan een zak kle ding in zijn handen en zeiden: ‘Jullie heb ben zoveel zonen en zoveel dochters, je zult dit wel goed kunnen gebruiken.’ Het wegbrengen van de spullen gebeurde, als de afstand niet te ver was, met de hon denkar. Het ging goed in Canada met het gezin van Cor Bruin. De familie die zo nu en dan uit Holland overkwam kon daarover 40

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 42