DE SPAR werken om de kar te kunnen trekken. Per slot van rekening moesten de monden van een heel groot koppel worden gevoed. De hulpen in de huishouding, Gerda (Vol kers) Jonker en Corry (Zutt) Dekker, meegerekend kwam dat aantal op zestien. Cor was verplicht om zijn goederen bij de Spar-leverancier Doets in Purmerend te betrekken. Ook kocht hij wel eens wat bij de fa. A. Klaver en Zn. te Opmeer. Zoals in de meeste kruidenierswinkeltjes uit die tijd kon men daar bijna voor van alles terecht. Zachte zeep, stellenpitka- toen, laarzen en klompen, rookwerk, kamferballen, erwten en bonen, veilig heidsspelden, knijpers. Kortom, dat waar de klant om vroeg, stond of lag wel op de plank, los in de laden of was verpakt. Cor had zo zijn vaste klantenkring waar hij met een boodschappenboekje te op vragen kwam. Thuis, in de winkel, zocht hij met dochter Luus de bestelde waar bij een, plaatste de spullen in grote kartonnen dozen en bracht deze naar de klanten. Bij elke koop ontving de klant Sparzegel- tjes, die keurig in een daarvoor bestemd boekje werden geplakt. De slogan van de Spar was dan ook: Kopen bij de Spar, is sparen bij de koop. Eenmaal per jaar mochten de klanten die een bepaald aan tal boekjes hadden volgeplakt mee met het uitje. Vakantie was toen nog een schaars fenomeen, dus werd er naar zo’n uitje reikhalzend uitgekeken. Een bus vol Waarlanders, op reis door eigen land, te kijk bij een bezienswaardigheid en te gast in een beste eetgelegenheid. Eenmaal werd zelfs de grens overschreden en werd er een bezoek gebracht aan de Expo-ten- toonstelling in Brussel. Alleen al voor dat dagje uit waren de klanten tuk op de Spar- zegels. Luus hielp met graagte de klanten in de winkel en als ze naast de ‘gewone’ bood schappen zo nu en dan een fles advocaat of een vruchten wijntje verkocht, was ze ‘zo kuin as ‘n kip’. De winkeldeur was altijd los en ging pas op slot als het bed tijd werd. Vaak kwamen de klanten tussen de middag of ’s avonds nog in de winkel Het gezin van Cor e Annie Bruin. V.l.n.i: boven: Cor, Mia, vader Cor, moeder Annie, Luus, Peter en Marden. Midden: Ank. Onder: Herman, Marijke, Tineke, Aloys, Ada en Wim. 37 ELFSTANDIGE KRUIDENIERS

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 39