HET WARE LAND OVERZEE? Jeanet Stroef Hun jonge jaren. Cor Bruin. Cor Bruin werd op dinsdag 2 mei 1905 te Waarland geboren als vierde zoon van Martinus Bruin en Maartje Arends. Zijn jeugd werd overschaduwd door het vroegtijdig overlijden van zijn moeder op 6 september 1915 en hij noodgedwongen in de kost kwam bij zijn tante Marijtje. (Martinus Bruin hertrouwde op 15 augus tus 1917 te Heerhugowaard met Elizabeth Blank. Acht jaar later overleed Martinus op 5 december 1925, zijn weduwe Eliza beth hertrouwde met Gert Veldman en emigreerde op 19 juli 1949 naar Canada.) Toen hij de jongelingsleeftijd had bereikt zag hij er met zijn zwarte haren en don kere ogen bepaald niet onknap uit en menig Waarlandse schone wierp hem dan ook een steelse blik toe. Twee beetjes driftig was hij wel, maar ach, dat tempe ramentvolle gedrag maakte wel indruk bij het ‘zwakkere’ geslacht. Cor was 23 jaar toen hij tijdens de Warmenhuizer kermis zijn plaatsgenote Annie Nieuwboer tegen het lijf liep, met in haar kielzog Jaap Wijnker uit Heerhugowaard. Annie had Jaap al eens eerder ontmoet op de bruiloft van zijn broer, waarbij hij toen zo prach tig viool speelde. Dat Jaap achter Annie aan liep stond Cor slecht aan en kortaan gebonden als hij kon zijn, greep hij Jaap stevig bij de schouders en snauwde: ‘Verdwijn’. Dat maakte indruk op Jaap en deze koos dan ook snel het hazenpad. Ook bij Annie liet Cor een indruk achter maar dat was er een van een heel ander gehalte. Annie Nieuwboer zag op 7 februari 1912 in de boerderij van haar ouders, Piet Nieuwboer en Lucia Blankendaal het levenslicht. Haar vader was een beste boer die heel wat vee en land bezat maar bovenal een man die mensen in nood graag ter wille was. Zijn werkmannen Piet Kamper en Jaap Overman kregen van zijn vrouw Lucia elke dag een kan melk en eens in de week een kop boter mee Door de eeuwen heen trokken complete bevolkingsgroepen, gedreven door een zoe ken naar betere leefomstandigheden, naar vreemde, verre oorden om daar een nieuw bestaan op te bouwen. In Nederland kwam, in de jaren na de Tweede Wereldoorlog, een grote emigratiegolf naar Australië, Canada en Nieuw-Zeeland op gang. Jonge mensen, complete gezinnen en natuurlijk ook echte avonturiers waagden de grote oversteek naar ruime, onbekende landen in de hoop daar met hard werken een goed stuk brood te verdienen. Vanuit Waarland vertrok toenmaals Cor Bruin met zijn gezin naar Canada. Huis, haard en familie achterlatend naar het land dat zij alleen van de landkaart en van horen zeggen enigszins kenden. Hun levensgeschiedenis over de tijd dat zij in Waarland woonden en werkten en hun Canadese periode wordt in dit verhaal in pocketformaat beschreven.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 35