Een dorp, een gemeenschap. Van weg naar straat. De nieuwe kerk, een ontwerp van archi tect Jos Cuypers en gebouwd door de Waarlandse aannemer Jo Keet in samen werking met David van der Gulik en Siemen Jaspers, was in 1922 gereed. Op 14 maart werd de kerk door Deken J. van Heeswijk uit Schagen ingezegend. Op paaszaterdag, 15 april, werd het Allerhei- Met de komst van al deze nieuwe winkels en bedrijven won deze doorgaande weg nog meer aan belangrijkheid. Waar nering is, wonen mensen; waar mensen wonen, is nering. Er kwamen meer huizen aan deze weg te staan en met de bouw van de Wulframparochiekerk was er met recht sprake van de hoofdweg van Waarland. Met het gereedkomen van de ruilverkave ling van de Ringpolder en Omgeving was het noodzakelijk dat aan nieuwe wegen in dit gebied namen werden toegekend. Het College van Burgemeester en Wethouders had voor de weg, die in westelijke rich ting van de Veilingweg naar de Westfriese Zeedijk nabij Eenigenburg liep, de naam bedacht van Kerkweg. Dit voorstel kon De weg waaraan de kerk is gebouwd werd ten tijde van de ingebruikname aan geduid met de naam Waarlandsweg, eer ste gedeelte. Langs deze weg, die liep vanaf de Slootgaardweg tot aan de krui sing met de latere Veluweweg, was op veel plaatsen aan weerskanten een sloot. Tijdens de vergadering van 22 april 1929 besloot de toenmalige raad van de ge meente Harenkarspel tot naamswijziging van deze weg. Het gedeelte vanaf de Slootgaardweg tot aan het perceel sectie E nummer 132 van Jan Bruin werd Waar landsweg genoemd, het gedeelte tot aan het perceel sectie E nummer 1604 van Siemen Jonker Kerkweg. ligste vanuit de boerderijkerk overge bracht naar de nieuwe kerk. Het Hoog feest van Pasen zorgde er tevens voor dat er in dat jaar twee hoogtijdagen waren voor de Waarlandse gemeenschap. In oktober 1955 wordt pastoor Buurman feeste lijk ingehaald. Het rui- terkorps wordt geleid door Piet Roozendaal. Op de achtergrond: bak kerij Lou Groen, de win kel van Jan Bos en de nieuwe woning van Sij- bout Groot. neerzetten. Tezamen met haar kinderen vestigde zij daar een café en een kr uide nierswinkel. Zo kreeg Waarland een derde café binnen haar dorpsgrenzen. ‘In Waarland van Toen’, het boek dat Arie Zutt in 1979 schreef, lezen we o.a. ‘Met de nieuwe kerk en de stichting van een eigen parochie brak voor Waarland een nieuwe tijd aan; een tijd van zelfstandig heid, van zich meer een geheel voelen en van een eigen verenigingsleven. Van toen af was Waarland een dorp, een gemeen schap.’ ff! I >2.-r -■ 2

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 33