De Tortelduif. an Naast Wulbert Kuijs had Cor van Trienen zijn schildersbedrijf. Hij was een vereni- gingsman in hart en nieren. Jan Jonker, een broer van Gert en Siemen Jonker, ves tigde zich in 1919 als slager in het dorp. In het najaar van 1949 verkocht hij zijn zaak aan Jaap en Riet Wever-Appel en volgend jaar is Slagerij Wever een halve eeuw de dorpsslager. Voorbij de slagerij had je de winkel van Jan Jongkind. Jongkind verkocht en repa reerde fietsen en beschikte al snel over een verkooppunt van Shell-benzine. Later zetten zijn zoons Joop en Piet aan de over kant van de weg het bedrijf voort. In de eerste scherpe bocht in deze weg stond het café ‘De Tortelduif’. Het is moeilijk aan te geven wanneer het café is gebouwd. Uit oude kranten en notulen boeken weten we dat het café daar al in de tweede helft van de vorige eeuw stond. In 1903 brandde het af en het is daarna weer opgebouwd tot de stolp die er nu nog staat. De meest bekende caféhouder uit die tijd was Teunis de Jong. Hij was tevens dorpskruidenier en hield wat vee. Later is Jan Bos hier nog enige tijd kaste lein geweest als opvolger van zijn schoon vader Willem Dekker, totdat Gert Groot het geheel in handen kreeg en er zijn schildersbedrijf in onderbracht. In ‘De Tortelduif’ werden uitvoeringen gegeven, vonden concerten plaats door muziekverenigingen uit de omgeving, werden avonden verzorgd met een kine matograaf en werd er zo nu en dan een film vertoond. Ook werden er voorstellin gen met een toverlantaarn gehouden en een enkele keer in het jaar werd er een lezing verzorgd. De Waarlandse kermis werd vroeger in en nabij ‘De Tortelduif’ gehouden. Later vond het jaarlijkse feest ook plaats in ‘De Posthoorn’ en was het tussen de beide cafés een komen en gaan van kermisgan gers. Piet Bekker liet in 1919 een nieuwe zaak bouwen. Op deze plaats staat nu Bowling Waarland. Bekker was manufacturier en verkocht kleine huishoudelijke artikelen. Daarnaast had hij een eigen stencilmachi ne en verzorgde hij ook familiedrukwerk en gedachtenisprentjes. Piet Bekker deed zijn zaak over aan Jan Bos en in de ‘60-er jaren werd Nic Zonneveld de nieuwe eigenaar. In 1923 liet de weduwe Stoop-Weel schuin tegen over de kerk een nieuw pand Café ’De Tortelduif (nu Kerkstraat 18) aan de Kerkweg. Op de achter grond de bakkerij van Wester en links daarvan is het huis zichtbaar van de familie Bruin (nu Kerkstraat 12). Op de foto, zittend: Greetje de Jong en Folie Zwart, daarnaast A.K. de Jong met zijn moeder Aafje de Jong-Kroon. groentezaak. Wulbert Kuijs, eerst als kaasmaker werkzaam bij de eerste kaasfa- briek in Waarland, begon later voor zich zelf. Hij werd melkboer. Hij ventte dage lijks met melk en andere zuivelproducten. Ook in zijn winkel kon je voor boter, kaas en eieren terecht. Onder de naam ‘De Boergondiër’ zetten Bert en Els Kuijs- Ruiter de zaak in de derde generatie voort.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 32