Hoofdweg. Met de aanleg van deze grindweg was de school beter bereikbaar en was het niet meer dan logisch dat aan deze beter begaanbare weg ‘reuring’ ontstond. Op deze wijze kon de grindweg uitgroeien tot de hoofdweg van het dorp. Winkeliers kregen al gauw in de gaten dat er veel ‘verkeer’ via deze weg ging en dat het dus zaak was om zich daar te vestigen. Zo ontstond er de eerste economische bedrijvigheid. In het begin van deze eeuw kwam er op de kruising met de Veluweweg de eerste kaasfabriek van Waarland. Een oude boe renwoning was daartoe ingericht. Boeren uit het dorp brachten de melk met hon denkarren en soms met paard en wagen naar deze dagfabriek. Elke vrijdag reden enkele boerenwagens naar Alkmaar waar de kaas werd verhandeld. Gerrit Wester had al in de vorige eeuw zijn bakkerij ook aan deze weg laten zet ten. Later werd de zaak overgedragen aan Cor Jongkind die op zijn beurt in Bertus Busker een waardige opvolger vond. Toen Busker de ovens van zijn ‘Centrum-bak- kerij’ voorgoed doofde, vestigde Bertus Groot zich in dit pand en begon hij er een Vanaf 1926 hield Cor Dekker, de eerste kassier van de plaatselijke Boerenleen bank, zitting in zijn woonwinkelhuis. Later werd daar ook het postkantoor in ondergebracht. Cor Dekker verkocht ver- lichtings- en huishoudelijke artikelen en maakte enige naam met zijn taxi-bedrijf waarvoor hij een Citroen had aange schaft. Ook kon je bij hem terecht voor een nieuwe fiets. In 1957 werd schuin tegenover de zaak van Cor en Agie Dek ker-Veldman een nieuw bankgebouw neergezet. Vanaf 1985 verkopen Ton en Hanneke Bos-Stoop daar schoenen en wat dies meer zij. Vanaf 1 november 1955 had Gert Lantman het beheer gekregen van het postkantoor. niet met grind verharden. De kosten waren te hoog. Maar de dorpelingen von den dat zij wel onevenredig veel moesten bijdragen in de lasten van de Banne, ter wijl zij er bijna niets voor terugkregen. De brandbrief aan het adres van het pro vinciaal bestuur had succes. Een jaar later kon de aanbesteding van het maken van een grindweg plaatsvinden. Deze weg werd aangelegd vanaf de ringsloot van de Woudmeer en ging via de Speketers- en Slootgaardpolder naar de Waarlandspol- der, om aansluiting te krijgen bij de ver harde weg van het Niedorper Verlaat naar Schagen. Het tracé liep via de huidige wegen Ringvaartweg, Slootgaardweg, Waarlandsweg, Kerkstraat, Veluweweg en Weel weg. De Kerkweg, gezien vanaf de hoek Veluwe weg, met sloot en brug getjes. Slechts in het mid den een verhard 'peerde- padje ?Q

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 31